مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (141 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به مشکلات زنان باردار مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، مداخلات روانشناختی در بهبود بهزیستی روانشناختی آنان مفید خواهد بود. هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی ایمن سازی در مقابل استرس و روانشناسی مثبت نگر بر بهزیستی روانشناختی زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر جزء طرح‌های نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون -پس آزمون-پیگیری سه گروهی است. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال که به بیمارستان امام خمینی در تهران در سال 1398 مراجعه کردند، بودند. به منظور تشکیل سه گروه با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند(با در نظر گرفتن ملاک‌های ورود و خروج)، ابتدا 45 نفر  انتخاب شدند، و سپس به صورت تصادفی 15 نفر در گروه آزمایش اول و 15 نفر در گروه آزمایش دوم و 15 نفر در گروه گواه گروه‌بندی شدند. سه گروهی که به این ترتیب تشکیل شد مشابه هم بوده و اندازه‌گیری متغیر وابسته برای هر دو گروه آزمایش در یک زمان صورت گرفت. همچنین مرحله پیگیری سه ماه بعد از پس آزمون روی هر سه گروه اجرا شد. ابزار پژوهش مقیاس بهزیستی روانشناختی ریف (1989) بود. داده­های پژوهش با استفاده از آزمون تحلیل واریانس مختلط تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل داده‌ها نشان داد ایمن سازی در مقابل استرس و روانشناسی مثبت نگر در شرکت کنندگان گروه‌های آزمایشی به نسبت گروه کنترل تأثیر معناداری بر مؤلفه‌های بهزیستی روانشناختی در زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال داشته است (p<0.05). همچنین اثر بخشی روش مثبت نگر بر افزایش مؤلفه‌های رابطه مثبت با دیگران و استقلال در مقایسه با ایمن سازی در مقابل استرس بیشتر بود (p<0.05).
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت ایمن سازی در مقابل استرس و روانشناسی مثبت نگر منجر به بهبود بهزیستی روانشناختی در زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال می­شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/7 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb