مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد بین الملل کیش، دانشگاه آزاد اسلامی
2- واحد تهران، دانشگاه پیام نور
3- گروه روان‌شناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی
4- گروه روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (581 مشاهده)
زمینه و هدف:پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان شناختی- رفتاری (CBT) بر اضطراب، استرس ادراک شده و راهبردهای مقابله با درد بیماران مبتلا به سرطان خون بود.
روش و مواد:پژوهش حاضر از نوع طرح­های کاربردی و شبه آزمایشی از نوعپیش‌آزمون- پس‌آزمون همراه با گروه کنترل است. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بیمارانمبتلا به سرطان خون بود که بین ماه­های فروردین تا خرداد 1398 در بیمارستانسیدالشهداء اصفهانبستریبودند و بیماری آن­ها محرزگردیده بود. نمونه این پژوهش شامل 30 نفر از جامعه مذکور بود که با استفاده از روش نمونه­گیریدر دسترس انتخاب و با استفاده از شیوه تصادفی­سازی ساده، در دو گروه درمان شناختی-رفتاری (15=n) و گروه کنترل (15=n) گماشته شدند. داده­ها با استفاده از مقیاس استرس ادراک شده، مقیاس اضطراب بک و پرسشنامه راهبردهای مقابله با درد به دست آمد. در راستای تحلیل استنباطی از روش تحلیل کوواریانستک­متغیره و چند­متغیره (MANCOVA) استفاده شد که با نرم افزار SPSS.22 به اجرا در آمد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که درمان شناختی-رفتاری به صورت معناداری روی نمره اضطراب (62/0=2 partial ƞو43/42=F­)، استرس ادراک شده (79/0=2 partial ƞو36/96=­F­) و راهبردهای مقابله با درد (88/0=2 partial ƞو 11/194=­F­) تاثیر دارد.
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت درمان شناختی-رفتاری بر اضطراب، استرس ادراک شده و راهبردهای مقابله با درد بیماران مبتلا به سرطان خون موثر است و می­توان از این درمان در جهت بهبود مشکلات روان­شناختی بیماران مبتلا به سرطان خون استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb