مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (132 مشاهده)
زمینه و هدف: عوامل روحی روانی نقش مهمی در ایجاد چاقی و اضافه وزن در افراد دارند. یکی از این نوع اختلالات روانی که باعث مصرف بی‌رویه مواد غذایی و در نتیجه ایجاد چاقی در بیماران می‌شود، ولع مصرف مواد غذایی می‌باشد. هدف از پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی درمان‌های تحریک با جریان مستقیم از طریق جمجمه و درمان شناختی- رفتاری بر ولع مصرف و اضطراب در افراد دارای اضافه وزن بود.
روش بررسی: روش پژوهش آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه افراد دارای اضافه وزن مراجعه کننده به مرکز روان‌شناسی آرامش تهران در سال 1398 بودند که با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند تعداد 36 نفر از آنان انتخاب و در دو گروه آزمایشی و یک گروه کنترل (هر گروه 12 نفر) قرار گرفتند. به منظور گردآوری اطلاعات از پرسشنامه‌های ولع مصرف و اضطراب استفاده شد. گروه‌های آزمایشی تحت مداخلات درمانی موردنظر قرار گرفتند؛ اما گروه کنترل هیچ‌گونه مداخله­ای دریافت نکردند. داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که درمان‌های تحریک با جریان مستقیم از طریق جمجمه و درمان شناختی- رفتاری بر ولع مصرف و اضطراب اثربخش بودند. اما بین اثربخشی درمان‌های لورتا نوروفیدبک و تحریک با جریان مستقیم از طریق جمجمه و درمان شناختی- رفتاری بر ولع مصرف (مؤلفه تمایلات) و اضطراب در افراد دارای اضافه وزن تفاوت معنی‌داری وجود نداشت.
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت درمان تحریک با جریان مستقیم از طریق جمجمه و درمان شناختی- رفتاری بر ولع مصرف و اضطراب اثربخش بودند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/7 | پذیرش: 1399/5/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb