مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (526 مشاهده)
زمینه و هدف: از جمله عوامل تاثیرگذار بر رضایت جنسی زوجین، ناگویی هیجانی، دانش و نگرش جنسی و خودپنداره جنسی می­باشد. این مطالعه به منظور تدوین مدل رضایت جنسی بر اساس ناگویی هیجانی و دانش و نگرش جنسی در زوجین با نقش واسطه­ایی خوپنداره جنسی انجام گرفت.
روش بررسی: این پژوهش از لحاظ هدف جزء تحقیقات بنیادی-کاربردی و از حیث اجرا بر اساس مدل ارتباطی و طبق معادلات ساختاری در دسته تحقیقات توصیفی–همبستگی قرار دارد. پژوهش توصیفی-همبستگی حاضر بر روی 300 زوج که توسط روش نمونه نمونه­گیری در دسترس انتخاب گردیدند، انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر سنندج در سال تحصیلی 98-1397 می­باشد. ابزارهای مورد استفاده شامل پرسشنامه­های ناگویی هیجانی آلکسی تیمیای تورنتو (TAS-20)، دانش و نگرش جنسی (SKAS)، خودپنداره جنسی اسنل، فیشر و والتر و رضایت جنسی (ISS) هادسون – هریسون و کروسکاپ بودند. داده­های به دست آمده با استفاده از نرم­افزارهای SPSS و SmartPLS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که میانگین نمرات ناگویی هیجانی، دانش و نگرش جنسی، خودپنداره جنسی و رضایت جنسی به ترتیب برابر 22/14 ± 04/45، 47/13 ± 08/69، 98/40 ± 87/180و 36/93 ± 08/364 بودند. نتایج حاکی از آن بود که اثر مستقیم ناگویی هیجانی بر رضایت جنسی معکوس و معنادار و اثرات مستقیم دانش و نگرش جنسی و خودپنداره جنسی بر رضایت جنسی مثبت و معنادار می­باشد. همچنین ناگویی هیجانی به طور غیر مستقیم و از طریق خودپنداره جنسی تاثیر معکوس و معناداری بر رضایت جنسی دارد درحالی که دانش و نگرش جنسی به طور غیر مستقیم و از طریق خودپنداره جنسی تاثیر مثبت و معناداری بر رضایت جنسی دارد.
نتیجه گیری: به طور کلی یافته­های این پژوهش نشان داد که زوجین با ناگویی هیجانی پایین­تر، دانش و نگرش جنسی بالاتر و خودپنداره جنسی مثبت رضایت جنسی بالاتری دارند. این یافته­های تاییدکننده این نظریه است که مدل رضایت جنسی از برازش کافی برخوردار بوده و شاخص­های برازش مدل همگی در حد مطلوب می­باشند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb