مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه شهید بهشتی
چکیده:   (76 مشاهده)
  زمینه و هدف:   در حوزه معلولیت، مهم­ترین قوانین موجود بین­المللی؛ شامل «کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت»، «کنوانسیون حقوق کودک»، «قانون بهبود آموزش برای افراد دارای کم­توانی» و «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان »در ایران، می­باشند. هدف این مطالعه، بررسی میزان عملیاتی­شدن حقوق آموزش کودکان کم­توان ذهنی در شهر تهران با توجه به دیدگاه مدیران و مربیان 6 مرکز آموزش استثنایی، بود.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از ابزار چک­لیست محقق­ساخته، انجام شده است. نمونه­ها شامل مدیران (6 مرکز آموزش استثنایی مقطع ابتدایی و متوسطه بودند که ) به شیوه هدفمند، انتخاب شدند و داده­ها  از طریق چک لیست محقق ساخته،  جمع­آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.  
یافته­ها: در این مطالعه، 7 بعد و 30 مؤلفه برای حق آموزش کودکان کم­توان ذهنی، استخراج شد. بر این اساس در برخی مؤلفه­ها مانند برخورداری همه دانش­آموزان از آموزش دولتی و ترابری، 100 درصد نمونه موردمطالعه، معتقد به عملیاتی­شدن آن بودند و در برخی از مؤلفه­ها مانند ارائه مشاوره به والدین در خصوص زبان­آموزی دانش­آموزان معلول، 66.7/. از نمونه معتقد بودند حق آموزش مربوطه، عملیاتی نمی­شود.
 
نتیجه­گیری: از میان حقوق فرهنگی اختصاص یافته به معلولان، حق آموزش از جایگاه اساسی برخوردار است.  در واقع تحقق بسیاری از حقوق معلولان در گرو امر آموزش است، اگر آموزش  معلولان به نحو  صحیح انجام شود، بستر مناسبی برای تحقق سایر حقوق آنان  خواهد بود. بدون شک تحقق این قسم از حقوق برای آنان با موانع و چالش­هایی روبرو  است که برای رفع آن،  نیاز به راهکارهایی قانونی  و اجرایی ویژه خواهد بود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: حقوقی
دریافت: 1399/4/8 | پذیرش: 1399/10/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb