مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (336 مشاهده)
زمینه و هدف: طلاق مشکلات فراوانی را برای فرزندان ایجاد و باعث افزایش فقدان لذت‌جویی و کاهش ابرازگری هیجانی در آنان می‌شود. درمان فراتشخیصی یکپارچه یکی از روش‌های درمانی موثر در اختلال‌های هیجانی است. بنابراین، هدف این پژوهش تعیین اثربخشی درمان فراتشخیصی یکپارچه بر فقدان لذت‌جویی و ابرازگری هیجانی در فرزندان طلاق شهر بندرعباس بود.
روش بررسی: مطالعه حاضر نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش فرزندان طلاق مراجعه‌کننده به کلینیک‌های خدمات روانشناختی شهر بندرعباس در سال 1398 بودند. حجم نمونه 34 نفر محاسبه که با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و با روش تصادفی در دو گروه مساوی شامل گروه‌های آزمایش و گواه جایگزین شدند. گروه آزمایش تحت درمان فراتشخیصی یکپارچه برای 10 جلسه 70 دقیقه‌ای (هفته‌ای یک جلسه) قرار گرفت و گروه گواه آموزشی ندید. ابزارهای پژوهش مقیاس فقدان لذت‌جویی اسنیث و همکاران (1995) و پرسشنامه ابرازگری هیجانی کینگ و امونز (1990) بودند. داده‌ها با روش‌های خی‌دو و تحلیل کوواریانس چندمتغیری در نرم‌افزار SPSS نسخه 19 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در پس‌آزمون بین گروه‌های آزمایش و گواه در هر دو متغیر فقدان لذت‌جویی و ابرازگری هیجانی تفاوت معنی‌داری وجود داشت. به عبارت دیگر، درمان فراتشخیصی یکپارچه باعث کاهش فقدان لذت‌جویی و افزایش ابرازگری هیجانی در فرزندان طلاق شد (001/0P<).
نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از اثربخشی درمان فراتشخیصی یکپارچه بر فقدان لذت‌جویی و ابرازگری هیجانی بود. در نتیجه، درمانگران و متخصصان سلامت می‌توانند از روش درمان فراتشخیصی یکپارچه برای بهبود ویژگی‌های هیجانی به‌ویژه کاهش فقدان لذت‌جویی و افزایش ابرازگری هیجانی استفاده نمایند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/4/11 | پذیرش: 1399/5/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb