مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (166 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف از انجام این پژوهش تبیین برازش مدل ساختاری تفکر قطعی نگر و سبک‌شناختی با خلاقیت هیجانی دانش­آموزان با نقش میانجی خودکارآمدی خلاقیت و شایستگی هیجانی- اجتماعی آنان می­باشد.
روش بررسی: این پژوهش از نظر هدف، کاربردی از نظر روش تجزیه ‌و تحلیل توصیفی- همبستگی، همراه معادلات ساختاری است. جامعه آماری این پژوهش تمام دانش آموزان دختر دوره دوم متوسطه که مشغول به تحصیل در سال تحصیلی 98-97 در شهر تهران می­باشند. در این پژوهش تعداد نمونه 460 می شود که 500 نفر به عنوان نمونه گرفته شد. داده­ها با استفاده از پرسشنامه خلاقیت هیجانی آوریل، پرسشنامه تفکر قطعی نگر، پرسشنامه سبک­های شناختی، مقیاس‌خودکارآمدی‌خلاقیت و پرسشنامه شایستگی هیجانی- اجتماعی دانش آموزان به دست آمد. آماره‌های توصیفی شامل جداول فراوانی و میانگین است و در سطح استنباطی نیز از مدل معادلات ساختاری استفاده خواهد شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد رابطه بین تفکر قطعی نگر و خلاقیت هیجانی با نقش میانجی شایستگی هیجانی- اجتماعی نشان داد، اثر غیر مستقیم  (-.104, p< .01)  معنادار می باشد. این بدان معناست که شایستگی هیجانی- اجتماعی در رابطه بین متغیر تفکر قطعی نگر و خلاقیت هیجانی نقش میانجی را دارا می باشد. همچنین رابطه سبک شناختی مستقل  و خلاقیت هیجانی با نقش میانجی شایستگی هیجانی- اجتماعی نشان داد ، اثر غیر مستقیم .275, p<.01)  (معنادار می باشد. بنابراین متغیر شایستگی هیجانی- اجتماعی در رابطه بین متغیر سبک شناختی مستقل  و خلاقیت هیجانی نقش میانجی را دارا می باشد. 
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت رابطه بین تفکر قطعی­نگر و خلاقیت هیجانی با نقش میانجی شایستگی هیجانی- اجتماعی نشان داد، اثر غیر مستقیم  معنادار می­باشد. این بدان معنا است که شایستگی هیجانی- اجتماعی در رابطه بین متغیر تفکر قطعی­نگر و خلاقیت هیجانی نقش میانجی را دارا می­باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/13 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb