مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی سلامت، واحد بین الملل کیش، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان شناسی بالینی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (454 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: توجه به سلامت روان و عملکرد تحصیلی دانش آموزان امری بدیهی و مسلم است اما در بین آنها دانش آموزان دارای اختلال یافت می شود که بدلیل شرایط خاصی که دارند به توجه بیشتری نیازمند هستند.
روش بررسی: مطالعه حاضر، توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل تمامی دانش آموزان دورۀ دوم متوسطه مدارس دولتی شهر ارومیه در سال تحصیلی 99-98 بود. از بین 9294 دانش آموز (پسر) و  11008دانش آموز(دختر)، از چهار دبیرستان واقع در ناحیه یک، (2 دبیرستان پسرانه و 2 دبیرستان دخترانه) که به روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شده بودند40 دانش آموز دارای اختلال نارسایی توجه/ فزونی کنشی براساس داده های بدست آمده، انتخاب شدند. ابزار، پرسشنامه های کارنرزفرم کوتاه والد کارنرز(1978)، ناگویی خلقی تورنتو(1986)، نارسایی شناختی برادبنت و همکاران(1982) و سلامت عمومی گلدربرگ و هیلیر(1979) بود. تحلیل داده ها به روش همبستگی و رگرسیون خطی در سطح معناداری05/0 انجام شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که بین ناگویی خلقی و سلامت عمومی( 29/0- r= و 001/0 p< ) و نارسایی شناختی با سلامت عمومی( 26/0-r= و 001/0 p< ) رابطه ی معکوس و همبستگی معنی داری وجود داشت.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج پژوهش، می توان با متغیرهای ناگویی خُلقی و نارسایی شناختی، سلامت عمومی را پیش بینی کرد و با بکارگیری مداخلاتی، برای ارتقای سطح سلامت عمومی کودکان و نوجوانان دارای اختلال نارسایی توجه/ فزونی کنشی کمک نمود.
کلید واژه ها: نارسایی خلقی، نارسایی شناختی، سلامت عمومی، اختلال نارسایی توجه/ فزونی کنشی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/13 | پذیرش: 1399/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb