مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (90 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه­ی کمک به نوجوان­های پرخاشگر، شناخت ساختار فراهیجانی، نظام باورها و مهارت­های اجتماعی است. هدف پژوهش حاضر پیش­بینی پرخاشگری نوجوانان بر اساس ساختار فراهیجانی، نظام باورها و مهارت­های اجتماعی نوجوانان بود.
روش بررسی: روش پژوهش توصیفی همبستگی از نوع پیش­بینی است. جامعه آماری تحقیق حاضر را کلیه دانش­آموزان دوره متوسطه دوم شهریار تشکیل دادند و نمونه پژوهش بر اساس جدول مورگان 291 نفر به دست آمد که به شیوه نمونه‏گیری اقتصادی هدفمند انتخاب شدند. به منظور جمع­آوری داده­های پژوهش از پرسشنامه دیدگاه فراهیجانی میتمانس­گروبر و همکاران (2009)، پرخاشگری باس وپری (1992) و مقیاس سنجش مهارت­های اجتماعی ماتسون(1983 ) و پرسشنامه نظام باورها هاولند و همکاران(1998) و جهت آزمون فرضیات پژوهش نیز از  رگرسیون چندمتغیره استفاده شد.
یافته­ها: براساس نتایج به دست آمده فراهیجان به میزان 17% از تغییرات پرخاشگری را به صورت مثبت و معنادار پیش­بینی می­نماید؛ در متغیر مهارت­های اجتماعی مهارت اجتماعی مناسب به صورت منفی و معنادار و جسارت نامناسب، تکانشی عمل کردن و حسادت / گوشه­گیری به صورت مثبت و معنادار تغییرات پرخاشگری پیش­بینی می­نماید، ضریب بتا به دست آمده نشان داد مهارت اجتماعی مناسب13%، جسارت نامناسب 23% ، تکانشی عمل کردن 30% و حسادت / گوشه ­گیری 23% از تغییرات پرخاشگری را تبیین می­نماید همچنین در متغیر نظام باورها نیز اعتقادات و اعمال مذهبی و حمایت اجتماعی به ترتیب 14% و 13% از تغییرات پرخاشگری را به صورت منفی و معنادار پیش­بینی می­نماید.
نتیجه­ گیری:براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت ساختار فراهیجانی، نظام باورها و مهارت­های اجتماعی پیش بینی کننده پرخاشگری نوجوانان است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/16 | پذیرش: 1399/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb