مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد قم
2- دانشگاه علوم پزشکی ارتش
چکیده:   (50 مشاهده)
اهداف:  پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش واسطه ای واقعیت سنجی در رابطه ی بین روابط موضوعی و کارکرد خانواده با علائم مثبت اسکیزوفرنی انجام شد.
مواد و روش ها: این پژوهش از نوع توصیفی بود که به روش همبستگی انجام شد. جامعه آماری شامل 250نفر از بیماران مراجعه کننده به بیمارستان 505 شهر تهران بود که با استفاده از نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند . شرکت کنندگان به پرسشنامه های  کارکرد خانواده، روابط موضوعی، واقعیت سنجی و مقیاس اسکیزوفرنی پاسخ دادند.داده ها با استفاده از مدل یابی معادلات ساختاری با نرم افزارهای آماری 22SPSS و لیزرل 85,8 مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که مدل فرضی از  برازش  خوبی برخوردار است(SRMR=0/077, GFI= 0/91,AGFI=0/89). در واقع ، روابط موضوعی به طور مستقیم23 درصد و به واسطه ی واقعیت سنجی 38 درصد از شدت علایم مثبت را تبیین می کند. بعلاوه،کارکرد خانواده هم به طور مستقیم16 درصد و واسطه ی واقعیت سنجی 25 درصد از شدت علائم مثبت تبیین نمود.
نتیجه گیری: بنابراین می توان چنین نتیجه گیری نمود که شدت علایم مثبت اسکیزوفرنی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم و از طریق واقعیت سنجی از طریق روابط موضوعی و کارکرد خانواده به صورت مثبت تبیین می گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/17 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb