مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (507 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به پرستاران برای حل مشکلات مربوط به پرستاران شناخت عوامل مؤثر بر ارزیابی شناختی، اضطراب مرگ، اجتنابی تجربی و ابراز هیجان این افراد است که می­توان با استفاده از رویکردهای مختلف به بهبود آن­ها پرداخت. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد بر ارزیابی شناختی، اضطراب مرگ، اجتناب تجربی و ابراز هیجان در پرستاران بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک تحقیق کاربردی و از نظر روش تحقیق از نوع تحقیقات نیمه آزمایشی از نوع تحقیقات پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه پرستاران بیمارستان روحانی بابل در سال 1398 که تعداد آن­ها 388 نفر برآورد شده می­باشد. نمونه این پژوهش شامل 40 نفر از پرستاران بیمارستان روحانی شهر بابل که با استفاده از روش نمونه­گیری دردسترس انتخاب و در دو گروه، گروه آزمایش (آموزش گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد، 20 نفر) و گروه کنترل (20 نفر) گمارده شدند. داده­ها با استفاده از پرسشنامه ارزیابی تنیدگی (SAM) (1990)، اضطراب مرگ (TDAS) (1970)، پرسشنامه اجتناب تجربی (EAQ) (2007) و پرسشنامه ابراز هیجان (EEQ) (1990) به دست آمده است. پروتکل آموزش گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد در 8 جلسه (یک جلسه در هفته) به مدت 90 دقیقه انجام شد. داده­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر استفاده شد و تحلیل­های آماری فوق با بهره­گیری از نرم افزار SPSS.22 به اجرا درآمد. سطح معناداری آزمون­ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که اثربخشی روان درمانی گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر ارزیابی شناختی، اضطراب مرگ، اجتناب تجربی و ابراز هیجان در پرستاران موثر است (001/0>p).
نتیجه­ گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت اثربخشی روان درمانی گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر ارزیابی شناختی، اضطراب مرگ، اجتناب تجربی و ابراز هیجان در پرستاران موثر است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/25 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb