مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری
چکیده:   (44 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: مشکلات بین فردی، یکی از دلایل مهم مراجعه افراد برای روان‌درمانی است این مشکلات بیانگر مسائلی است که فرد در ارتباط با دیگران تجربه می‌کند و ازجمله دلایل اضطراب‌های درونی افراد محسوب می‌شود. پژوهش حاضر باهدف بررسی اثربخشی درمان روان پویشی فشرده کوتاه‌مدت بر مشکلات بین فردی زنان مبتلا به اضطراب اجتماعی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش را دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر در سال تحصیلی 97-96 که دارای مشکلات بین فردی بودند تشکیل می‌داد. از این تعداد 30 نفر واجد شرایط که داوطلب شرکت در مطالعه شده بودند به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی و گروه گواه با حجم مساوی قرار گرفتند. ابزارهای پژوهش، شامل پرسشنامه اضطراب اجتماعی کانورو همکاران (2000) و پرسشنامه مشکلات بین فردی بارخام و همکاران (1994) بود که قبل و بعد از مداخله و در مرحله پیگیری 6 ماهه بر روی دو گروه گواه و آزمایش اجرا شد. آزمودنی‌های گروه آزمایش طی 16 جلسه، تحت درمان روان پویشی فشرده کوتاه‌مدت (دوانلو 1995) قرار گرفتند و گروه گواه هیچ درمانی دریافت نکرد. جهت تحلیل داده­ها از نرم‌افزار spss نسخه 22، تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر، آزمون تعقیبی بونفرنی با سطح معناداری 05/0=α استفاده شد.
یافته‌ها: در بررسی اثربخشی درمان روان پویشی فشرده کوتاه‌مدت برای اندازه‌های تکراری با روش تحلیل واریانس، یافته‌ها حاکی از آن بود که اثر گروه بر مشکلات بین فردی در سه دوره زمانی معنادار بوده است (001/0>p). همچنین اثر زمان، (001/0>p) و اثر متقابل زمان و گروه، (001/0>p)، بر میانگین نمرات در سه زمان، بین دو گروه آزمایش و گواه معنادار بوده که باعث کاهش مشکلات بین فردی گروه آزمایش‌شده است.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش، می‌توان از مداخله روان پویشی فشرده کوتاه‌مدت به‌عنوان روش درمانی مؤثر برای کاهش مشکلات بین فردی زنان مبتلابه اضطراب اجتماعی استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/28 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb