مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی
چکیده:   (568 مشاهده)
زمینه و هدف: نقصان در مهارت­های همکاری، جرأت ورزی، مسئولیت­پذیری و خودکنترلی که در جریان رشد کودک تحول می­یابند، کودکان دچار اتیسم را با مشکلات فردی و اجتماعی مواجه می­سازد. با توجه به اهمیت این مسئله استفاده از رویکردهایی که بتواند به افراد اتیسم جهت غلبه بر این نقص کمک کند امری ضروری است. هدف تحقیق حاضر تعیین اثربخشی بسته آموزشی مبتنی بر داستان­های کودکانه بومی­سازی شده بر تقویت مهارت­های همکاری، جرأت ورزی، مسئولیت­پذیری و خودکنترلی دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا بود.
روش بررسی: روش این تحقیق از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون- پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری تحقیق شامل پسران دچار اختلال اتیسم با عملکرد بالا سنین بین 6 تا 12 سال در مرکز توانبخشی مهرآریا در شهر کرج در سال 1397 بود که از میان آن­ها تعداد 24 نفر داوطلب واجد شرایط وارد مطالعه شدند و در دو گروه آزمایشی و گواه به صورت تصادفی تقسیم شدند. برای پیش آزمون و پس آزمون مقیاس درجه‌بندی مهارت‌های اجتماعی گرشام و الیوت- نسخه والدین (1990) تکمیل کردند. پس از آموزش 12 داستان اجتماعی محقق ساخته برای گروه آزمایش، برای تحلیل داده­ها از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری­های مکرر، نرم افزار SPSS و سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته­ها: در تحقیق حاضر آموزش مبتنی بر داستان­های اجتماعی بومی‌شده برای گروه آزمایش موجب افزایش متغیرهای همکاری (002/0=P)، جرأت­ورزی (016/0=P)، مسئولیت­پذیری (015/0=P) نسبت به گروه گواه شد. بسته آموزشی داستان­های اجتماعی برای هر چهار متغیر پژوهش یعنی همکاری، جرأت ورزی، مسئولیت­پذیری و خودکنترلی کودکان اتیسم با عملکرد بالا اثر افزاینده در طول زمان داشت (001/0>P).
نتیجه­گیری: براساس یافته­های حاصل از این تحقیق داستان­های اجتماعی بومی سازی شده توانسته است موجب افزایش مهارت­های همکاری، جرأت ورزی، مسئولیت­پذیری و خودکنترلی کودکان اتیسم با عملکرد بالا شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/28 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb