مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (60 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به افراد مبتلا به دیابت برای حل مشکلات مربوط به دیابت شناخت عوامل مؤثر بر بهزیستی روان­شناختی، امیدواری و کیفیت زندگی این افراد است که می­توان با استفاده از رویکردهای مختلف به بهبود آن­ها پرداخت. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی درمان شناختی- رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهزیستی روان­شناختی، امیدواری و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک تحقیق کاربردی و از نظر روش تحقیق از نوع تحقیقات شبه آزمایشی از نوع تحقیقات پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل بیماران مبتلا به دیابت نوع دو مراجعه­کننده به مراکز درمانی و انجمن دیابت شهر تهران می­باشد. روش نمونه­گیری داوطلبانه در دسترس انتخاب و با استفاده از شیوه تصادفی­سازی ساده در دو گروه درمان شناختی- رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی (15=n) و گروه کنترل (15=n) گماشته شدند. داده­ها با استفاده از مقیاس بهزیستی روان­شناختی ریف (RSPWB) (1980)، پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی (2004)، مقیاس امیدواری اشنایدر (SHS) (1991) به دست آمده است. پروتکل درمان شناختی- رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی در 8 جلسه (یک جلسه در هفته) به مدت 90 دقیقه انجام شد. داده­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر استفاده شد و تحلیل­های آماری فوق با بهره­گیری از نرم افزار SPSS.22 به اجرا درآمد. سطح معناداری آزمون­ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که اثربخشی درمان شناختی- رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهزیستی روان­شناختی، امیدواری و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت موثر است (001/0>p).
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت اثربخشی درمان شناختی- رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهزیستی روان­شناختی، امیدواری و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت موثر است
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/30 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb