مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (446 مشاهده)
زمینه و هدف: واژینیسموس از جمله شدیدترین کژکاری جنسی زنان است که اثرات روانشناختی زیادی دارد. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی روان‌درمانی پویشی-تجربی تسریع شده بر اضطراب، سازگاری زناشویی و کیفیت زندگی جنسی در زنان مبتلا به واژینیسموس انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی زنان مبتلا به واژینیسموس مراجعه‌کننده به کلینیک‌های روان‌درمانی تهران در فاصله تیر تا شهریور ماه 1398 می‌شد. نمونه حاضر را افراد واجد شرایط و داوطلب تشکیل می‌دادند که به صورت تصادفی در گروه‌ها جایگذاری شدند. حجم نمونه برای هر گروه 10 نفر در نظر گرفته شده بود. داده‌های پژوهش با استفاده از مقیاس‌های کیفیت جنسی زنان سایموندس، بولل و کوریک (2002)، اضطراب بک  BAI(1990) و سازگاری زناشویی هلبرت (1993) گردآوری شد. گروه آزمایش مداخله 12 جلسه‌ای با رویکرد روان‌درمانی پویشی-تجربی تسریع شده را دریافت نمود و گروه گواه در این مدت هیچ‌گونه مداخله روانشناختی دریافت نکرد. پیش و پس از اجرای مداخله از هر دو گروه داده‌های مورد نظر گرداوری شد. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره در محیط نرم‌افزار SPSS-25 و با در نظر گرفتن سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: بر اساس یافته‌های پژوهش بین گروه گواه و آزمایش در  متغیرهای سازگاری زناشویی (001/0p<) و کیفیت زندگی جنسی (001/0p<) تفات معناداری وجود داشت، اما در متغیر اضطراب تفاوت معناداری مشاهده نشد (352/0=p).
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش بر اثربخشی رویکرد روان‌درمانی پویشی – تجربی تسریع شده در بهبود سازگاری و کیفیت زندگی جنسی مبتلایان به واژینیسموس تاکید داشت.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb