مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (225 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر، تدوین مدل ساختاری پیش­بینی ولع مصرف براساس رفتار تنظیم هیجانی و سرمایه روان­شناختی با میانجی­گری سبک‌های حل مسالۀ در معتادین تحت درمان استان بوشهر بود.
روش بررسی: تحقیق حاضر از لحاظ روش اجرا در زمره تحقیقات توصیفی-همبستگی قرار دارد. جامعۀ آماری این پژوهش معتادان تحت درمان در مراکز درمانی شهر بوشهر بودند که در زمستان 1398 به این مراکز مراجعه کردند و در این مراکز تحت درمان بودند. برای نمونۀ­گیری در این پژوهش در ابتدا تعداد 7 مرکز به شکل تصادفی از بین مراکز درمانی شهر بوشهر انتخاب و سپس از هر مرکز تعداد 30 نفر از افرادی که ملاک­های ورود به پژوهش را دارا باشند به صورت هدفمند انتخاب شدند. برای گردآوری داده­ها از پرسشنامۀ ولع مصرف صالحی فدردی و همکاران، پرسشنامۀ تنظیم هیجانی گرتز و رومر (DERS)، پرسشنامۀ سرمایۀ روانشناختی لوتانز (PCQ) و پرسشنامۀ سبک­های حل مسالۀ کسیدی و لانگ استفاده شد. در این پژوهش از تحلیل رگرسیون و تحلیل مسیر برای آزمون فرضیه­ها بهره گرفته شد. در فرآیند تجزیه و تحلیل آماری از نرم افزارهای آماری SPSS نسخه 23 و AMOS نسخه 5 استفاده شد.
یافته­ها: یافته­های این پژوهش نشان داد که ولع مصرف براساس تنظیم هیجانی و سرمایه روانشناختی در معتادین تحت درمان استان بوشهر قابل پیش‌بینی است. همچنین مشخص گردید که ولع مصرف براساس سبک‌های حل مسالۀ (سازنده و غیرسازنده) در معتادین تحت درمان استان بوشهر قابل پیش‌بینی است. مشخص گردید که ولع مصرف بر اساس تنظیم هیجانی و سرمایه روانشناختی با میانجی­گری سبک‌های حل مسالۀ (سازنده و غیرسازنده) در معتادین تحت درمان استان بوشهر قابل پیش‌بینی است.
نتیجه­گیری: براساس یافته‌های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که رفتار تنظیم هیجانی و سرمایه روانشناختی با میانجی­گری سبک‌های حل مسالۀ بر ولع مصرف مواد مخدر در معتادین قابل پیش­بینی می­باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/12 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb