مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی ، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اهواز، ایران
چکیده:   (170 مشاهده)
زمینه و هدف: حضورکودک مبتلا به اختلال نارسایی توجه/فزون کنشی در خانواده وظایفی مضاعف بر والدین تحمیل می­کند. لذا این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی درمان فراشناخت بر استرس والد­گری و شفقت به خود مادران کودکان مبتلا به نارسایی توجه/فزون کنشی انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش، نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون / پیگیری همراه با گروه گواه بود. جامعه پژوهش تمامی مادران کودکان 8-6 سال مبتلا به نارسایی توجه/ فزون کنشی شهرستان فلاورجان استان اصفهان بودند که در سال 1398 به مرکز مشاوره آموزش و پرورش فلاورجان مراجعه کرده­بودند. 30 مادر داوطلب به صورت در دسترس انتخاب و به شیوه تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارده شدند. ابزار پژوهش، شاخص استرس والدینی )آبیدین ، 1990) و پرسشنامه شفقت به خود( نف، 2003) بود. داده‌ها، با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر در سطح معناداری 05/0 =α و با استفاده از نرم­افزار SPSS22 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته ها نشان داد تأثیرگروه بر استرس­­والدگری(028/0 P=) و شفقت ­به­خود(021/0 P=) و همچنین تأثیر زمان اندازه­گیری بر استرس ­والدگری (000/0 P=) و شفقت­ به خود (001/0 P=) معنادار بود. در متغیر استرس والدگری بین هر سه مرحله آزمون اختلاف معناداری مشاهده شد (05/0 P). در متغیر شفقت به­خود فقط بین مرحله پیش­آزمون با مرحله پس­آ­زمون و پیگیری تفاوت معناداری مشاهده شد (05/0 P).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد؛ درمان فراشناخت موجب کاهش استرس والدگری و ارتقای شفقت به خود مادران شد، از اینرو این درمان می‌تواند به عنوان مداخله‌ای مؤثر جهت بهبود توانمندی‌های روانشاختی مادران کودکان مبتلا به نارسایی‌توجه/فزون کنشی باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/13 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb