مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (98 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به افراد مبتلا به افسردگی برای حل مشکلات مربوط به افسردگی شناخت عوامل مؤثر بر ذهن‌خوانی، بازشناسی بیان چهره­ای هیجان و کاهش علایم افسردگی اساسی این افراد است. هدف پژوهش حاضر، تعیین تأثیر درمان شناختی-رفتاری بر ارتقای ذهن­خوانی از طریق چشم، بازشناسی بیان چهره­ای هیجان و کاهش علایم افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی اساسی بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه و جامعه آماری شامل 28 زن دچار افسردگی اساسی مراجعه کننده به مراکز مشاوره سرپایی منطقه یک و دو وابسته به آموزش و پرورش شهر ساری در طی سالهای 1396 و 1397 بود. تعداد 20 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس و به روش تصادفی در دو گروه گواه و آزمایش (هر گروه 10 نفر) گمارش شدند. آزمون­های ذهن­خوانی از طریق چشم (بارون-کوهن و همکاران 2001)، فرم کوتاه بازشناسی بیان چهره­ای هیجان (اکمن و فرایسن، 1976) و آزمون افسردگی بک- ویرایش دوم (1996) برای شرکت­کنندگان اجرا شد. گروه آزمایش در ده جلسه 45 دقیقه‌ای هفته‌ای دو بار تحت درمان شناختی-رفتاری قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از شاخص‌های توصیفی و آزمون تحلیل واریانس مختلط با اندازه‌گیری مکرر، تحلیل شد. سطح معناداری آزمون­ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که درمان شناختی-رفتاری علایم افسردگی (001/0>P) را کاهش داده و ذهن­خوانی (001/0>P) و بازشناسی بیان چهره­ای هیجان (014/0=P)، را افزایش داده و این تغییرات در مرحله پیگیری پایدار مانده است.
نتیجه­گیری: از آنجا که درمان شناختی-رفتاری موجب بهبود توانایی تمایز و بازشناسی حالات چهره­ای هیجان و ذهن­خوانی می­گردد و این دو توانایی تمایز و بازشناسی حالات چهره­ای هیجان و ذهن­خوانی نقش اساسی در روابط بین فردی ایفا می­نمایند، بنابراین می‌توان از درمان شناختی-رفتاری به‌عنوان یکی از مداخلات مؤثر در درمان اختلال افسردگی اساسی استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/13 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb