مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (394 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به افراد دارای نشانه­های اختلال وسواس- اجباری برای حل مشکلات مربوط به وسواس شناخت عوامل مؤثر بر باورهای وسواسی این افراد است که می­توان با استفاده از رویکردهای مختلف به بهبود آن­ها پرداخت. هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی فنون شناختی-رفتاری در کاهش باورهای وسواسی در افراد دارای نشانه‌های وسواسی-اجباری بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه تجربی تک موردی بود. جامعه پژوهش حاضر افراد دارای نشانه‌های اختلال وسواس جبری بود و حجم نمونه پژوهش حاضر 2 نفر از افراد دارای نشانه‌های اختلال وسواس جبری و روش نمونه‌گیری به‌صورت نمونه‌گیری هدفمند بود. برای جمع‌آوری داده‌های پژوهش از پرسشنامه وسواسی-اجباری مادزلی (MOCI) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده­ها آماری از تحلیل­های نموداری و ترسیمی استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که درمان شناختی رفتاری در کاهش باورهای وسواسی در افراد دارای نشانه­های وسواس اجباری مؤثر بوده است (001/0>P).
نتیجه‌گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت درمان شناختی رفتاری بر کاهش باورهای وسواسی در افراد دارای نشانه­های وسواس اجباری مؤثر بود. از یافته‌های این پژوهش می‌توان در راستای برنامه‌ریزی درمانی و مداخلات بالینی بهره جست.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb