مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد تهران مرکز
2- دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز
چکیده:   (202 مشاهده)
چکیده:
هدف: پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد و طرحواره درمانی هیجانی بر سوگیری توجه، عدم تحمل بلاتکلیفی و اجتناب شناختی در بین زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر بود.
رو بررسی: این پژوهش نیمه آزمایشی، از طرح آزمون- پس آزمون با گروه کنترل (شاهد) استفاده شد. تعداد 45 نفر از زنان دارای اختلال انتخاب و با روش تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل جایگزین شدند. یک گروه آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد و گروه دیگر طرحواره درمانی هیجانی دریافت کردند و گروه سوم مداخله ای نداشت. جمع آوری داده ها با پرسشنامه های سوگیری توجه وودی (1997)، عدم تحمل بلاتکلیفی فریستون (1994)، اجتناب شناختی سکستون و دوگاس (2009) انجام شد و با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: براساس این پژوهش، هر دو روش مداخله ای در بهبود سوگیری توجه، عدم تحمل بلاتکلیفی و اجتناب شناختی زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر موثر می باشند. در عدم تحمل بلاتکلیفی و سوگیری توجه تفاوت معناداری بین دو گروه مداخله ای مشاهده نشد (p>0/05) ولی در اجتناب شناختی مداخله طرحواره درمانی هیجانی تاثیر بیشتری نسبت به آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد داشت.
نتیجه گیری: می توان نتیجه گرفت هر دو مداخله بر کاهش سوگیری توجه، عدم تحمل بلاتکلیفی و اجتناب شناختی در زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر تاثیر گذار هستند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/15 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb