مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علوم تحقیقات
2- دانشگاه نیروی انتظامی امین
چکیده:   (83 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: بهزیستی­روانشناختی از مولفه­های پیشرفت و توسعه در هر کشوری می­باشد و به وضعیتی اشاره دارد که مستلزم پذیرش خود، تعامل مثبت با دیگران و توانایی عبور از بحران است و ذهن­آگاهی به عنوان یک عامل زیربنایی برای رهایی از مشکلات ذهنی و روانی محسوب می­شود. در این راستا پژوهش حاضر با هدف ارائه مدل تحلیل مسیر ارتباط بهزیستی­روانشناختی با سرمایه­روانشناختی و انعطاف­پذیری روانشناختی با میانجیگری ذهن­آگاهی در دانشجویان کارشناسی­ارشد روانشناسی اجرا شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از تحلیلی با طرح­های همبستگی و رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری اجرا شد. جامعه هدف دانشجویان کارشناسی­ارشد روانشناسی مشغول به تحصیل در سال 99-1398 دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران بودند که 150 نفر از آن­ها به روش نمونه­گیری دردسترس به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات پژوهش پرسشنامه بهزیستی­روانشناختی (RSPWB) ریف (1989)، پرسشنامه انعطاف­پذیری­روانشناختی (CFI) دنیس، واندروال و جیلون (2010)، پرسشنامه سرمایه­روانشناختی (PCQ) لوتاز و همکاران (2007) و پرسشنامه ذهن­آگاهی (FFMQ) بائر و همکاران (2006) بود. از تحلیل مسیر و نرم­افزارهای SPSS 26 و PLS 3.2 برای تحلیل داده­ها استفاده شد.
یافته­ها: نتایج یافته­ها نشان داد که بین بهزیستی­روانشناختی با انعطاف­پذیری­روانشناختی (001/0=P ، 352/0= β) و سرمایه­روانشناختی (001/0=P ، 369/0= β) و ذهن­آگاهی (010/0=P ، 230/0= β) رابطه معناداری وجود داشت و نیز بین بهزیستی­روانشناختی با انعطاف­پذیری­روانشناختی (010/0=P ، 440/0= β) و سرمایه­روانشناختی (050/0=P ، 478/0= β) با میانجیگری ذهن­آگاهی رابطه معناداری وجود داشت. شاخص­های نیکویی برازش 776/0=R2α، 803/0=Q2 و 808/0=GOF گویای آن است که مدل از قدرت برازش مناسبی برخوردار بود.
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش، سرمایه روانشناختی و انعطاف­پذیری­روانشناختی می­توانند از طریق افزایش ذهن­آگاهی نقش مؤثری در بهبود بهزیستی روانشناختی ایفا نمایند.
کلیدواژه­ها: انعطاف­پذیری­روانشناختی، بهزیستی­روانشناختی، ذهن­آگاهی، سرمایه­روانشناختی.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb