مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (475 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر ارائه مدل علی مولفه های راهبردهای مقابله  با استرس و خطرپذیری با نقش واسطه ای رضایت از زندگی در دانش آموزان بود.
روش بررسی: روش پژوهش، توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل کلیه دانش آموزان پسر متوسطه اول پایه نهم بود که240 نفر با استفاده از روش نمونه گیری خوشه ای انتخاب شدند و به پرسشنامه راهبردهای مقابله ای اندلر و پارکر(1990)، مقیاس رضایت از زندگی (SWLS) داینر(1985) و مقیاس خطر پذیری نوجوانان ایرانی زاده محمدی و همکاران(1390) پاسخ دادند. روش آماری پژوهش حاضر از نوع معادلات رگرسیونی ساختاری با توجه به نرم افزار spss24 و  Amos23 بود. یافته­ها نشان داد که مجموع اثرات مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم 75 درصد از متغیر خطرپذیری دانش آموزان توسط راهبردهای مقابله ای و رضایت از زندگی قابل تبیین می باشد. همچنین بین مولفه های راهبردهای مقابله با استرس و رضایت از زندگی با خطرپذیری همبستگی منفی معنی‌داری وجود داشت.
یافته­ها: نتایج نشان داد که که مجموع اثرات مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم 75 درصد از متغیر خطرپذیری دانش آموزان توسط راهبردهای مقابله­ای و رضایت از زندگی قابل تبیین می باشد. همچنین بین مولفه­های راهبردهای مقابله با استرس و رضایت از زندگی با خطرپذیری همبستگی منفی معنی‌داری وجود داشت.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت که مجموع اثرات مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم 75 درصد از متغیر خطرپذیری دانش آموزان توسط راهبردهای مقابله­ای و رضایت از زندگی قابل تبیین می باشد. همچنین بین مولفه های راهبردهای مقابله با استرس و رضایت از زندگی با خطرپذیری همبستگی منفی معنی‌داری وجود داشت.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb