مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1990 مشاهده)
زمینه و هدف: این پژوهش با هدف بررسی نقش میانجی گری اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل در رابطه بین خودپنداره و رفتارهای پرخطر در نوجوانان مبتلا به اضطراب اجتماعی، انجام شد.
روش بررسی: جامعۀ آماری شامل کلیه دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه شهر تهران بود که در سال تحصیلی 99- 1398 مشغول به تحصیل بودند که از بین آن‌ها 251 نفر که به اضطراب اجتماعی مبتلا بودند به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. و به پرسشنامه استاندارد اضطراب اجتماعی، پرسشنامه خود پنداره کودکان و نوجوانان، مقیاس خطرپذیری نوجوانان ایرانی و پرسشنامه اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل پاسخ دادند. داده ها با استفاده از روش تحلیل مسیر، تحلیل شدند. و به منظور تعیین پایایی ابزار از روش آلفای کرونباخ استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد رابطه مستقیم خود پنداره با اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل (01/0 P  , 47/0-= β)، و رابطه اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل با رفتارهای پر خطر(01/0 P   , 41/0 = β)،  معنی دار بود. همچنین اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل رابطه بین خود پنداره و رفتارهای پر خطر را به صورت کامل میانجی گری کرد.
نتیجه­ گیری: می­توان نتیجه گرفت با تقویت خود پنداره مثبت، احتمال اعتیاد به شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل را کاهش و در نتیجه آن گرایش به رفتارهای پرخطر را در نوجوانان کم کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/25 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb