مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (924 مشاهده)
زمینه و هدف: لازمه کمک به افراد مبتلا به عروق کرونر قلب برای حل مشکلات مربوط به عروق کرونر قلب شناخت عوامل مؤثر بر اضطراب حالت- صفت و تکانشوری این افراد است که می­توان با استفاده از رویکردهای مختلف به بهبود آن­ها پرداخت. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر شفقت بر نشانگان اضطراب حالت- صفت و تکانشوری در بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک تحقیق کاربردی و از نظر روش تحقیق از نوع تحقیقات شبه آزمایشی از نوع تحقیقات پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بیماران مبتلا به بیماری­های قلبی عروقی بود که بین ماه­های دی تا اسفند 1398 در بیمارستان­ قلب و عروق مدنی تبریز در بخش داخلی قلب (مردان و زنان) بستری بودند و بیماری قلبی آنها محرز گردید. نمونه این پژوهش شامل 40 نفر از بیماران مبتلا به بیماری­های قلبی عروقی بود که به روش نمونه گیری داوطلبانه و هدفمند انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه (شفقت خود (20) و گروه کنترل (20)) قرار گرفتند. داده­ها با استفاده از مقیاس تکانشگری بارت (1994)، سیاهه اضطراب حالت-صفت STAI-Y (1970) بدست آمده است. پروتکل درمان مبتنی بر شفقت به مدت 12 جلسه 90 دقیقه­ای، به صورت هفتگی به مدت دو ماه انجام شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که اثربخشی درمان مبتنی بر شفقت بر نشانگان اضطراب حالت- صفت و تکانشوری در بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب موثر است (001/0>p).
نتیجه ­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت اثربخشی درمان مبتنی بر شفقت بر نشانگان اضطراب حالت- صفت و تکانشوری در بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب موثر است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb