مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SRB.REC.1398.149

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه شهید بهشتی
3- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم(عج)، تهران، ایران.
4- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم (عج)، تهران، ایران
چکیده:   (129 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به اهمیت مشکلات روانی–اجتماعی و معنوی بیماران مبتلا به سرطان، این پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی معنویت درمانی و آموزش ذهن­آگاهی بر تاب­آوری در بیماران مبتلا به سرطان پستان انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با دو گروه آزمایش برای زنان مبتلا به سرطان پستان  بیمارستان بقیه الله تهران  انجام شد. 30 بیمار داوطلب واجد شرایط وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی تخصیص یافتند. مداخله های معنویت درمانی مبتنی بر قلب سلیم و ذهن آگاهی به مدت 8 جلسه 30 تا 45 دقیقه ای چهره به چهره  روی بیماران انجام گرفت و پرسشنامه تاب آوری کانر و دیویدسون( 2003) در دو نوبت قبل و بعد از مداخله توسط آزمودنی ها تکمیل گردید. داده ها در برنامه نرم افزاری SPSS (version 22.0) وارد شدند. از آزمون تی زوج جهت مقایسه نتایج پیش آزمون و پس آزمون در هر  گروه مداخله و از تحلیل کواریانس جهت مقایسه تاثیر دو گروه درمانی بر تاب آوری بیماران استفاده شد.
یافته­ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که میانگین تاب آوری در پس آزمون بین دو درمان معنویت درمانی مبتنی بر قلب سلیم و آموزش ذهن آگاهی، پس از حذف اثر پیش آزمون اختلاف معنی داری داشت (p < 0/001). با توجه به بالا بودن میانگین تاب آوری در درمان معنویت درمانی مبتنی بر قلب سلیم این درمان نسبت به درمان آموزش ذهن آگاهی موثر تر بود.  
نتیجه­گیری: بر اساس یافته های این پژوهش و تاثیر مثبت انجام مداخله ها به تنهایی بر تاب آوری بیماران، به لحاظ تاثیر بیشتر معنویت درمانی، پیشنهاد می گردد معنویت درمانی برای بیماران سرطانی در اولویت قرار گیرد
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb