مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (308 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال اضطراب اجتماعی به عنوان یک اختلال از طبقه اختلالات اضطرابی از رایج‏ترین بیماری های روانشناختی و سومین اختلال روانی از نظر شیوع در میان جمعیت عمومی است. هدف پژوهش حاضر اثربخشی درمان متمرکز بر هیجان بر کاهش ترس از ارزیابی منفی و پریشانی روانشناختی در افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی  بود.
روش بررسی: نوع پژوهش نیمه تجربی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش کلیه افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی مراجعه کننده به مراکز خصوصی و دانشگاهی شهر تهران در سال 1397 بود که با استفاده از روش نمونه‎گیری در دسترس، نمونه‎ای به حجم 16 نفر از زنان که از طریق مصاحبه بالینی ساختار یافته برای تشخیص اختلالات محور یک (SCID-I) و  پرسشنامه اختلال اضطراب اجتماعی(SPIN) واجد شرایط شرکت در مطالعه بودند، انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. گروه آزمایشی طی ده جلسه نود دقیقه­ای ( هر هفته یک جلسه) در جلسات آموزش درمان متمرکز بر هیجان شرکت نمودند و در این مدت گروه کنترل هیچ گونه مداخله‎ای دریافت ننموده و برنامه عادی روزانه خود را سپری نمودند. ابزارهای پژوهش شامل مقیاس ترس از ارزیابی منفی  (FNE) و پرسشنامه افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) بود. دادهها با استفاده از روش آماری تحلیل کوواریانس تک و چندمتغیره تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که آموزش درمان متمرکز بر هیجان بر کاهش ارزیابی منفی (35/57=F، 001/0>P) و پریشانی روانشناختی   (97/29=F، 001/0>P) تاثیر معنادار داشته است؛ به طوری که پس از مداخله آزمایشی، میانگین گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل در هر دو متغیر به طور معناداری کاهش یافت. مجذور سهمی اتا اندازه این اثر را بر ارزیابی منفی 43 درصد و بر پریشانی روانشناختی 56 درصد نشان داده است.
نتیجه­گیری: بر اساس این نتایج، آموزش درمان متمرکز بر هیجان در افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی موجب کاهش ترس از ارزیابی منفی و پریشانی روانشناختی شده و زمینه را برای بهبود علائم اختلال اضطراب اجتماعی فراهم می نماید.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb