مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (273 مشاهده)
زمینه و هدف:  بُعد روانی بیماران مبتلا به سرطان، به اندازه درمان جسمانی آنها اهمیت دارد و به آنان در پیگیری و ادامه درمان کمک میکند. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش ذهن­آگاهی بر خستگی ناشی از سرطان و میزان عوارض شیمی­درمانی (تهوع و استفراغ) در بیماران مبتلا به سرطان انجام شد.
روش بررسی: پژوهش از نوع آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه گواه  بود. جامعه آماری، شامل کلیه بیماران سرطانی بیمارستان رسول اکرم (ص) در شهر تهران بود که در سال 1396 به منظور دریافت شیمی­درمانی مراجعه کرده بودند. 30 نفر به روش نمونه گیری تصادفی به عنوان نمونه انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش عبارتند از پرسشنامه خستگی ناشی از سرطان و پرسشنامه ارزیابی تهوع و استفراغ رودز بود که به صورت پیشآزمون و پسآزمون بر روی هر دو گروه اجرا شد و آموزش  ذهن آگاهی صرفا برای گروه آزمایش اجرا شد. جهت تجزیه  و تحلیل داده­ها از آمار توصیفی و آزمون تحلیل کواریانس چندمتغیره استفاده شد.
یافته ها: یافته­ها حاکی از تفاوت معنادار بین دو گروه آزمایش و گواه در متغیرهای خستگی ناشی از سرطان و میزان عوارض شیمی درمانی (تهوع و استفراغ) بودند. (05/0P<).
نتیجه ­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان گفت که آموزش ذهن آگاهی در کاهش خستگی ناشی از سرطان  و میزان عوارض شیمی درمانی (تهوع و استفراغ) تأثیر دارد و می توان از آن به عنوان روشی در کنار روشهای پزشکی جهت درمان سرطان استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/6/6 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb