مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران.
چکیده:   (112 مشاهده)
زمینه و هدف: رفتارهای پرخطر، رفتارهایی هستند که سلامت و بهزیستی نوجوانان را در معرض خطر قرار می­دهند. هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر باورهای دینی و حمایت اجتماعی ادراک شده بر گرایش به رفتارهای پرخطر در دانش­آموزان پسر مقطع متوسطه دوم بود.
روش­بررسی: پژوهش حاضر از نوع همبستگی است که در قالب  مدلسازی معادلات ساختاری انجام شد. جامعه­آماری این پژوهش شامل تمامی دانش­آموزان پسر مقطع متوسطه­دوم شهر تهران بود. نمونه­گیری به روش خوشه­ای مرحله­ای انجام شد و از بین مناطق تهران به تصادف4 منطقه، از مناطق تهران انتخاب شدند، سپس از این مناطق دو دبیرستان مقطع­دوم پسرانه بصورت تصادفی انتخاب شدند و از هر مدرسه به تصادف25 دانش­آموز و در نهایت100 دانش­آموز به عنوان نمونه­ نهایی انتخاب شدند. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه سنجش نگرش­های مذهبی سراج­زاده(1386)، گرایش­به رفتارهای پرخطر زاده­محمدی و همکاران(1387) و پرسشنامه حمایت اجتماعی ادراک­شده واکس و همکاران(1986) استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده نیز با استفاده از نرم­افزارهای SPSS-21 و SPLS-3 تحلیل شدند. سطح معنی­داری آزمون­ها 01/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: نتایج آزمون همبستگی پیرسون نشان­داد که بین باورهای دینی و گرایش به رفتارهای پرخطر همبستگی منفی معنی­داری وجود داشت (48/0-=r؛ 005/0=p)؛ همچنین بین حمایت خانواده و حمایت دوستان با رفتارهای پرخطر نیز به ترتیب همبستگی (26/0- r=؛001/0>p)؛ و (20/0-r=؛002/0=p) مشاهده شد. همچنین بررسی نتایج حاصل از مدل نهایی نشان داد که اثر مستقیم گرایش­های دینی بر رفتارهای پرخطر (39/0-=B؛ 001/0>p) و همچنین اثرغیرمستقیم آن با میانجی­گری حمایت احتماعی (362/0-=B؛ 001/0>p) معنی­دار بود. همچنین بررسی شاخص­های اعتبار اشتراک (Sse و 1-(sse/sso)) برای متغیرهای پنهان حمایت اجتماعی، رفتارهای پرخطر و دینداری به ترتیب (20/112 ،77/0)، (83/956،41/0) و (00/1012،82/857) بود که نشانگر تایید اعتبار مدل­ بود.
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که دین به عنوان عاملی حافظت‌کننده در برابر رفتارهای پرخطر می­باشد و هنگامی با ادراک حمایت­اجتماعی افراد مهم زندگی نوجوان همراه شود می­تواند در عدم­گرایش فرد به رفتارهای پرخطر عامل بسیار تاثیرگذاری باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb