مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (46 مشاهده)
زمینه و هدف: افسردگی باعث ایجاد ناتوانی‌هایی در زمینه‌های خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی می‌شود و یکی از روش‌های احتمالاً موثر در بهبود عوارض افسردگی، آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان است. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان بر خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی در دانش‌آموزان دختر مبتلا به افسردگی غیربالینی انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش همه دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه دوم مبتلا به افسردگی غیربالینی شهر اهواز در سال تحصیلی 99-1398 بودند. برای انجام پژوهش پس از بررسی ملاک‌های ورود به مطالعه 30 نفر با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب و با روش تصادفی در دو گروه مساوی (هر گروه 15 نفر) جایگزین شدند. گروه آزمایش 8 جلسه 90 دقیقه‌ای (یک جلسه در هفته) به‌صورت گروهی تحت آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان مبتنی بر مدل گراس قرار گرفت و گروه گواه آموزشی ندید. داده‌ها با کمک پرسشنامه‌های افسردگی بک و همکاران (1996)، خودکارآمدی شرر و همکاران (1982)، تاب‌آوری کونور و دیویدسون (2003) و امید به زندگی اسنایدر و همکاران (1991) جمع‌آوری و با آزمون‌های خی‌دو و تحلیل کوواریانس تک‌متغیری در نرم‌افزار SPSS-24 تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که گروه‌های آزمایش و گواه در مرحله پس‌آزمون از نظر خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی تفاوت معنی‌داری داشتند (001/0P<). یعنی، روش آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان باعث افزایش خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی در دانش‌آموزان دختر مبتلا به افسردگی غیربالینی شد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر حاکی از تاثیر آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان بر افزایش خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی در دانش‌آموزان دختر مبتلا به افسردگی غیربالینی بود. بنابراین، مشاوران و روانشناسان می‌توانند از روش مذکور برای بهبود ویژگی‌های روانشناختی به‌ویژه خودکارآمدی، تاب‌آوری و امید به زندگی استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/6/18 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb