مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل، بابل ایران
چکیده:   (266 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتیاد به فضای مجازی با ابعاد مشکلات فراشناخت حالتی، روابط اجتماعی پایین، روابط حمایت اجتماعی با مشکلات هیجانی، رفتارهای تکانشی و پرخاشگری ارتباط دارد. هدف پژوهش حاضر، تدوین مدل گرایش به فضای مجازی بر اساس فراشناخت حالتی با میانجی­گری هیجان­های مثبت و منفی تحصیلی در دانش­آموزان دختر تیزهوش بود.
روش بررسی: روش پژوهش همبستگی با استفاده از مدلسازی معادلات ساختاری قرار دارد. جامعه پژوهش شامل تمامی دانش­آموزان تیزهوش دختر مقطع متوسطه دوم شهرستان قائم شهر، بابل و ساری در سالتحصیلی 99-1398 تشکیل دادند. نمونه پژوهش شامل350 دانش­آموز دختر بودند که به روش در دسترس انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده­ها از پرسشنامه فضای مجازی جعفری و کلانتری (1395)، پرسشنامه هیجان­های تحصیلی پکران، گوئیز و فرینزل (2011) و پرسشنامه فراشناخت حالتی اونیل و عابدی (1996) استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده با استفاده از شاخص­های آمار توصیفی، آزمون همبستگی پیرسون و مدلسازی معادلات ساختاری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. لازم به ذکر است که در تمامی تحلیل­ها نسخه­یSPSS-19و Amos-23 استفاده شد. سطح معنی­داری آزمون­ها 05/0 تعیین شد.
یافته­ها: نتایج حاصل از تحلیل نشان داد که فراشناخت حالتی بر هیجان­های مثبت (94/0 β =؛001/0p<) و هیجان­های منفی اثرمستقیم معنی­داری (001/0>p، 19/0-=β) داشت. همچنین بررسی اثرهیجان­ها بر گرایش به فضای مجازی نیز نشان داد که هیجان­های مثبت بر گرایش به فضای مجازی اثرمعکوس (001/0>p ،27/0- =β)، و هیجان­های منفی بر گرایش به فضای مجازی اثر مستقیم داشت (006/0=p ،19/0-=β). در مجموع یافته­های حاصل از تحلیل نشان داد که فراشناخت­حالتی (000/0=p ،29/0-=β)، هیجان­های مثبت (001/0=p ،27/0-=β) و هیجان­های منفی(002/0=p ،16/0-=β) اثرات کل معنی­داری بر گرایش به فضای مجازی دختران تیزهوش داشت، بررسی شاخص­های برازش نیکویی مدل براساس شاخص خی دو (42/2= )، ریشه­ی میانگین خطای برآورد (03/0=RMSEA)، برازندگی تعدیل­شده (97/0=GFI) و برازندگی نرم­شده (97/0=NFI)، نشان داد که گرایش به فضای مجازی می­تواند ازهیجان­های منفی و فراشناخت افراد تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی بپذیرد، بنابرین مدل پیشنهادی با داده­ها تناسب مناسبی داشت.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که فراشناخت حالتی و هیجان­های مثبت و منفی تحصیلی متغیرهای بسیار مهمی هستند که در گرایش به فضای مجازی نوجوانان تاثیر دارند؛ و فراشناخت حالتی با میانجی­گری هیجان­های مثبت و منفی تحصیلی می­تواند مدل مطلوبی برای تبیین گرایش دانش­آموزان دختر تیزهوش به فضای مجازی باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb