مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد علوم و تحقیقات ، دانشگاه ازاد اسلامی ، تهران، ایران
2- دانشگاه تهران
3- واحدعلوم و تحقیقات ، دانشگاه ازاد اسلامی ، تهران ، ایران
4- دانشگاه الزهرا
چکیده:   (161 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: اختلال یادگیری ریاضی یکی از انواع اختلالات یادگیری است. بازی­درمانی یکی از روش‌هایی است که زمینه یادگیری و برقراری ارتباط را در کودکان فراهم می­سازد. بنابراین هدف از پژوهش حاضر تعیین تأثیر بازی‌های حرکتی بر دقت، تمرکز، حافظه فعال و یادگیری ریاضی کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ریاضی بود.
روش بررسی: این پژوهش از نوع نیمه تجربی با طرح پیش­آزمون و پس­آزمون با دو گروه گواه و آزمایش بود. جامعه پژوهش کلیه کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی مقطع ابتدایی پایه اول تا سوم شهر کرمان بودند که تعداد آنها 35 نفر بود و تعداد 30 نفر که واجد شرایط مطالعه بوده و داوطلب شرکت بودند، وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه 15 نفر) تقسیم­بندی شدند. پس از اجرای پیش­آزمون روی گروه­ها، به مدت 2ماه تمرینات بازی‌های حرکتی روی گروه آزمایش اعمال شد و گروه گواه هیچ مداخله­ای دریافت نکرد. در نهایت پس از اتمام جلسات مداخله، پس­آزمون روی هر دو گروه آزمایش و کنترل اجرا شد. از آزمون هوش وکسلر4 (2003) (خرده آزمون­های ظرفیت عدد، توالی عدد - حرف، مفاهیم تصاویر و تکمیل تصاویر) جهت سنجش دقت، تمرکز و حافظه فعال و آزمون ریاضی کی­مت (1998) جهت سنجش یادگیری ریاضی استفاده شد. داده­ها با استفاده از تحلیل کوواریانس در سطح معناداری 05/0=α در نرم­افزار22.Spss تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته­ها نشان داد که تمرینات بازی­های حرکتی باعث بهبود دقت (001/0>P)، تمرکز (001/0>P)، حافظه فعال (001/0>P) و یادگیری ریاضی (001/0>P) کودکان گروه آزمایش در مقایسه با گروه گواه ­شد.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش به نظرمی­رسد تمرینات بازی­های حرکتی ممکن است روش تمرینی مفیدی برای بهبود دقت، تمرکز، حافظه فعال و یادگیری ریاضی در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ریاضی باشد.
کلمات کلیدی: بازی‌های حرکتی، اختلال یادگیری، حافظه فعال، یادگیری کودکان.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/7/5 | پذیرش: 1400/2/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb