مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، زنجان، ایران
2- Faculty of Psychology and Educational Sciences, Allameh Tabataba'i University, Tehran, Iran
چکیده:   (467 مشاهده)
زمینه و هدف: اضطراب امتحان یکی از شایع­ترین اضطراب­هایی است که کودکان در طول تحصیل خود با آن مواجه می­شوند و یکی از دلایل اصلی افت تحصیلی و ناتوانی در ارتقاء به پایه­ های تحصیلی دانش ­آموزان در مقاطع تحصیلی ابتدایی است. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی برنامه درمانی گربه مقابله­ گر بر اضطراب امتحان و عملکرد تحصیلی کودکان دبستانی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش به شیوه نیمه­ آزمایشی و با طرح پیش ­آزمون- پس ­آزمون و پیگیری با گروه آزمایش و گواه انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانش ­آموزان پایه ششم ابتدایی مشغول به تحصیل در سال تحصیلی 1399-1398 شهر زنجان بود که از بین آن­ها تعداد 40 نفر داوطلب واجد شرایط که کمترین میانگین نمره را در نیمسال اول سال تحصیلی 1399-1398 و نیز بیشترین نمره را در پرسشنامه اضطراب امتحان ابوالقاسمی و همکاران (1375) کسب کرده بودند انتخاب شده و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. گروه آزمایش در معرض آموزش برنامه درمانی شناختی- رفتاری گربه مقابله ­گر قرار گرفتند. مدت زمان این برنامه آموزشی 16 جلسه 60 دقیقه­ ای بود. در طول این مدت گروه گواه هیچ­گونه آموزشی دریافت نکردند. به منظور بررسی میزان سنجش پایداری، یک ماه بعد از اجرای پس ­آزمون، از گروه آزمایش آزمون پیگیری به عمل آمد. داده­ها از روش­ آماری تحلیل واریانس با اندازه­ گیری مکرر در سطح معناداری 0/05 و بوسیله نرم­ افزار SPSS  تجزیه و تحلیل شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد برای متغیر اضطراب امتحان اثر گروه (0/001˂p و Eta=0/292)، اثر زمان (0/001˂p و Eta=0/345) و اثر متقابل گروه × زمان (0/001˂p و Eta=0/278) معنادار بود. همچنین نتایج نشان داد برای متغیر عملکرد تحصیلی اثر گروه (0/001˂p و Eta=0/242)، اثر زمان (0/001˂p و Eta=0/429) و اثر متقابل گروه × زمان (0/010=p و Eta=0/162) معنادار بود. از طرفی نتایج آزمون تعقیبی بنفرونی حاکی از تفاوت معنادار میانگین­های گروه آزمایش در مراحل پیش ­آزمون با پس ­آزمون (0/001˂p). و پیش ­آزمون با پیگیری (0/001˂p). بود و نشان دهنده تأثیر آموزش برنامه درمانی گربه مقابله­ گر در کاهش اضطراب امتحان و افزایش عملکرد تحصیلی دانش آموزان در مرحله پس آزمون گروه آزمایش بود (0/001˂p).
نتیجه­ گیری: برنامه درمانی گربه مقابله ­گر می­تواند با تشخیص نشانه­ های اضطراب ناخواسته به کودکان و استفاده از این نشانه ­ها به عنوان راهنما در جهت بکارگیری مدیریت اضطراب به کاهش ناتوانی­های آموزشی و بهبود عملکرد تحصیلی دانش ­آموزان منجر شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/5 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb