مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
2- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (78 مشاهده)
چکیده
زمینه وهدف:پژوهش پیش رو جستاری است در اهمیت درک هنرهای تجسمی و به‌طور اخص نقاشی در میان نابینایان، چراکه علی الرغم این محدودیت فیزیکی شواهدی قابل‌تأمل در پیوند عاطفی این گروه با کنش نقاشی کردن رؤیت گردیده است.هدف ازاین پژوهش تحلیل و بررسی آثار نقاشی نابینایان با رویکرد فرمالیستی و مطالعه ی ویژگی های بصری شاخص به منظورتعمق در ابعاد روحی و روان شناختی این گروه است.
روش بررسی:در این پژوهش ابتدا تاریخچه‌ای مختصر از چیستی نقد فرمالیستی ارائه گشته سپس شاخصه‌های اصلی آثار نابینایان بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده از مشاهدات میدانی توصیف و سپس از منظر نقد فرمالیستی مورد تحلیل قرار گرفت. جامعه آماری این تحقیق 10فرد نابینا 12 تا 18 سال درفاصله زمانی یکسال بود که از هر هنرمند نابینا 10 اثر در مجموع 100 اثر نقاشی به‌عنوان نمونه موردی گزینش شدومورد بررسی قرارگرفت.داده های کمی بر اساس شاخصه های بصری، همانند نقطه، خط، سطح،حجم،بافت،رنگ،مقیاس،بعد،حرکت بارویکردفرمالیستی مورد تحلیل وبررسی قرار گرفت. درنتیجه برآیند داده‌های به‌دست‌آمده به روش تحلیلی توصیفی منطبق بر دانش نظری، یافته‌های این پژوهش ارائه گردیده است.
یافته ها:در پایان با تحلیل مصادیق موجود با سنجش مؤلفه‌های بصری شامل: نقطه، خط، شکل، سایه‌روشن، رنگ، بافت، تناسب،بعدوحرکت بارویکردفرمالیستی،نمادوسمبول،حرکت وریتم،شفافیت،رئالیسم ذهنی،وجود بنیان انتزاعی، هم نهادی،دیدگاه توصیفی،دفرمه کردن و صراحت در انتقال پیام حسی در آثار آن‌ها استنباط شده است.
نتیجه گیری:ازاین‌رو در راستای نتایج به‌دست‌آمده در این تحقیق چنین برداشت شده که توجه و تحقیق به خواسته‌های نابینایان در تولید آثار نقاشی بسیار حائز اهمیت بوده و در درک و دریافت عاطفی و روانشناسی این گروه بسیار راهگشاست.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/6 | پذیرش: 1400/6/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb