مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- آزاد اسلامی زرند، کرمان
2- شهید باهنر کرمان
چکیده:   (191 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعات متعدد بیانگر سطوح بالای ناگویی هیجانی در افراد مبتلا به وسواس فکری عملی است. هدف از این پژوهش پیش بینی ناگویی هیجانی بر اساس سبک‌های مقابله‌ای در افراد مبتلا به وسواس فکری عملی بود.
روش بررسی: روش پژوهش توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعه پژوهش تمامی بیماران مبتلا به وسواس فکری عملی مراجعه‌کننده به کلینیک‌های روان‌پزشکی شهر کرمان در سال 1397-1398 بودند و از اختلال وسواس رنج می‌برند، بود که 200 نفر به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه سبک‌های مقابله‌ای لازاروس و فولکمن (1984)، پرسشنامه ناگویی هیجانی تورنتو باگبی، پارکر و تیلور (1994) و پرسشنامه وسواسی فکری عملی مادسلی هاجسون و راچمان (1997) بود. تجزیه و تحلیل داده­ها از طریق همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره و با استفاده از نرم‌افزار SPSS-23 انجام گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که بین سبک‌های مقابله‌ای و وسواس فکری عملی با ناگویی هیجانی رابطه معنی­داری وجود دارد (000/0>P). نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه نیز آشکار کرد که 4/85 از کل واریانس ناگویی هیجانی  به ‌وسیله سبک‌های مقابله‌ای و وسواس فکری عملی تبیین می‏شود.
نتیجه گیری: یافته­ های این پژوهش نشان می‏دهد که سبک‌های مقابله‌ای و وسواس فکری عملی سهم معنادار در ناگویی هیجانی  دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb