مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان شناسی، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان شناسی، دانشگاه گیلان
چکیده:   (173 مشاهده)
زمینه و هدف: استرس از مسائل اجتناب‌ناپذیر زندگی است که نمود آن در موقعیت‌های تحصیلی تحت عنوان استرس تحصیلی مفهوم‌سازی شده است. فرسودگی تحصیلی عمده‌ترین پیامد استرس است. هدف از پژوهش حاضر، ‌بررسی اثربخشی آموزش‌ شفقت به خود بر استرس تحصیلی و فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان دارای علائم افسردگی بود.
روش بررسی: این پژوهش از نوع مطالعات آزمایشی با طرح پیش‌آزمون – پس‌آزمون و گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش تمامی دانش‌آموزان پسر دوره اول متوسطه شهرستان پارس‌آباد در سال تحصیلی 98-97 (تعداد:   2028 نفر) بود. نمونه پژوهش شامل 40 نفر از دانش‌آموزان پسر دارای علائم افسردگی از جامعه مذکور بودند که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند ‌مرحله‌ای انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه 20 نفر) جایدهی شدند. سپس دانش آموزان گروه آزمایش در 8 جلسه 90 دقیقه‌ای در دوره آموزش شفقت به خود شرکت کردند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل مقیاس افسردگی برلسون (1981)، پرسشنامه استرس تحصیلی لاکاو (2009) و پرسشنامه فرسودگی تحصیلی برسو و همکاران (1997) بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس و نرم‌افزار 20  SPSSانجام شد.
یافته ها: تحلیل داده‌ها نشان داد که آموزش شفت به خود تأثیر معناداری بر استرس تحصیلی و فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان دارای علائم افسردگی داشت (001/0>P).
نتیجه گیری: آموزش شفقت به خود راهکار مناسبی برای کاهش استرس تحصیلی و فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان دارای علائم افسردگی است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/14 | پذیرش: 1399/12/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb