مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (110 مشاهده)
زمینه و هدف: پیشرفت تحصیلی و جلوگیری از بروز ناتوانی­های یادگیری دانش ­آموزان یکی از شاخص­های مهم در ارزشیابی آموزش و پرورش است و در این نظام برای رسیدن به این هدف، کوشش­های فراوانی صورت می­گیرد. هدف این پژوهش تبیین پیشرفت تحصیلی بر اساس باورهای فراشناختی با نقش میانجی معنای تحصیل دانش ­آموزان پسر پایه یازدهم بود.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی- همبستگی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تعداد 3015 نفر از دانش ­آموزان پسر پایه یازدهم مدارس ناحیه 2 شهر رشت در سال تحصیلی 99-1398 بود که از بین آن­ها تعداد 341 نفر نمونه واجد شرایط و داوطلب به روش نمونه ­گیری در دسترس انتخاب و وارد مطالعه شد. برای جمع ­آوری داده­های مورد نیاز از میانگین معدل پایان ترم دانش ­آموزان، پرسشنامه­ های باورهای فراشناختی ولز، کاترایت- هاتن (2004) و نیز معنای تحصیل هندرسون- گینک و اسمیت (2006) استفاده شد. به منظور تحلیل داده­ها علاوه بر شاخص­های آمار توصیفی از روش آماری مدل­سازی معادلات ساختاری در سطح معناداری 0/05 و نرم­ افزار Amos23 استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج حاصل از مدل­سازی معادلات رگرسیونی ساختاری نشان داد که اثر کل باورهای فراشناختی بر متغیر پیشرفت تحصیلی معنادار بود (0/001 p،0/439β= ). همچنین اثر مستقیم باورهای فراشناختی بر متغیر پیشرفت تحصیلی معنادار بود (0/001 p،0/285β= ). از طرف دیگر نتایج نشان داد اثر غیرمستقیم باورهای فراشناختی با میانجی­گری معنای تحصیل می­تواند پیشرفت تحصیلی را تبیین کند (0/906GFI=  ،0/035RMSEA= ). این یافته حکایت از برازش مناسب داده­ها به مدل مفروض داشت.
نتیجه­ گیری: بر اساس یافته ­های این پژوهش می­توان نتیجه­ گیری کرد که موفقیت و پیشرفت تحصیلی دانش ­آموزان از اولویت­های نظام آموزش و پرورش است. برای تحقق این هدف و به منظور جلوگیری از اتلاف سرمایه ­های انسانی و مادی مطالعات فراوانی انجام شده است. از یافته ­های این پژوهش هم می­توان نتیجه­ گیری کرد که برای تبیین پیشرفت تحصیلی دانش ­آموزان می­توان نقش متغیرهای باورهای فراشناختی و معنای تحصیل را مورد پژوهش قرار داد. سازمان­ها و افرادی که می­توانند از نتایج این یافته استفاده کنند می­توان آموزش و پرورش، پژوهشگاه مطالعات تعلیم و تربیت، روانشناسان، مشاوران و اولیاء دانش ­آموزان را نام برد. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb