مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد بروجرد ، دانشگاه آزاداسلامی
2- گروه روانشناسی، واحد بروجرد ، دانشگاه آزاداسلامی؛ گروه روانشناسی ، دانشگاه پیام نور
3- گروه روانشناسی ، واحد بروجرد، دانشگاه آزاداسلامی
4- گروه رفتار حرکتی ، واحد بروجرد، دانشگاه آزاداسلامی بروجرد
چکیده:   (123 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: چاقی به عنوان یک عامل مرتبط با ناتوانی‌های جسمی و روانی در برخوردهای اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی و مسئولیت پذیری مطرح می‌شود، که نیازمند بهبود است. درمان های شناختی‌رفتاری‌گروهی و ذهن‌آگاهی‌مبتنی‌برکاهش‌استرس بر خصوصیات روان شناختی و رفتاری افراد چاق موثر است. پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی درمان‌شناختی‌رفتاری‌گروهی و ذهن‌آگاهی‌مبتنی‌برکاهش‌استرس بر تصویر‌بدنی، اضطراب و پرخوری زنان‌چاق انجام شده است.
روش‌بررسی: مطالعه حاضر، پژوهشی نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون ، پس آزمون و پیگیری با انتخاب گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمام زنان‌چاق مراجعه کننده به مراکز مشاوره در سال‌های 1397 و 1398 به تعداد 492 نفردر شهر ملایر بود که از بین آنها 45 نفر (15 نفر تحت درمان‌شناختی‌رفتاری‌گروهی،  15نفر ذهن‌آگاهی‌مبتنی‌برکاهش‌استرس و 15 نفر گروه گواه) با استفاده از روش نمونه گیری غیر تصادفی در دسترس به عنوان گروه نمونه  انتخاب شدند. آزمودنی‌ها به پرسشنامه‌های تصویر‌بدنی کش و همکاران (1985)؛ اضطراب بک و استر (1988)؛ پرخوری گورمالی و همکاران (1982)؛ قبل و پس از آموزش و در مرحله پیگیری پاسخ دادند. هردو رویکرد درمان طی 8 جلسه 90 دقیقه‌ای روی گروه‌های آزمایشی اجرا گردید، گروه گواه فقط پرسشنامه‌ها را در پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری تکمیل کردند. داده‌ها پس از جمع آوری با استفاده از آزمون‌ آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد هردو رویکرد بر تصویر‌بدنی، اضطراب و  پرخوری زنان‌چاق مؤثر بودند(0/05>P) . اگر چه تفاوت معنی داری بین تاثیر دو رویکرد روی متغیرهای فوق وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: هر دو رویکرد را می توان برای اصلاح تصویر‌بدنی، کاهش اضطراب و پرخوری در زنان‌چاق مورد استفاده قرارداد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb