مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.K.REC.1399.040


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
2- دانشگاه علوم پزشکی البرز‌
3- دانشگاه علوم ‎پزشکی البرز‌
چکیده:   (265 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: مشکلات روانشناختی در انواع بیماریهای مزمن، از جمله دیابت از عوامل مهم در درمان پزشکی و روانشناختی است. پژوهش حاضر با هدف، مقایسه اثربخشی فراشناخت درمانی و واقعیت درمانی بر ‏افسردگی، ‏کیفیت زندگی و ‏ HbA1c در مبتلایان به ‏دیابت نوع 2‏ صورت گرفت.‏
روش بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون _ پس آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل کلیه بیماران ‏زن مبتلا به دیابت نوع 2 شهر کرج بود که 45 نفر از داوطلبین واجدین شرایط به شیوه نمونه گیری در دسترس، به عنوان نمونه وارد پژوهش شدند. برای گروههای واقعیت درمانی و فراشناخت درمانی، هشت جلسه 90دقیقه ای، برگزار شد. جهت جمع آوری داده ها از پرسشنامه افسردگی (بک، 1972)، پرسشنامه کیفیت زندگی (ویر و شربورن، 1۹۹2) و ‏آزمایش HbA1c‏ ‏خون استفاده شد. در گروهها پیش آزمون و پس آزمون اجرا شد و در نهایت یک ماه بعد، پیگیری انجام شد. داده ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر ‏‏و با آزمون تعقیبی بون­فرونی در محیط نرم افزار ‏spss22‏ با سطح معناداری کمتر از 05/0تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد فراشناخت درمانی و واقعیت درمانی بر افسردگی (001/0‏P<‏) اثر کاهنده و بر کیفیت زندگی (012/0=‏P‏) اثر ‏افزاینده داشتند. فراشناخت درمانی و واقعیت درمانی بر افسردگی (001/0‏P<‏) اثر کاهنده و بر کیفیت زندگی (001/0‏P<‏) اثر ‏افزاینده در طول زمان داشتند اما بر  HbA1c اثر معناداری نداشتند.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش، فراشناخت درمانی و واقعیت درمانی بر کاهش ‏افسردگی و افزایش کیفیت زندگی در مبتلایان ‏به دیابت نوع 2‏ مؤثرند اما بر  HbA1c اثر معناداری ندارند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/7/26 | پذیرش: 1399/10/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb