مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه جامعه شناسی، واحد دهاقان، دانشگاه آزاد اسلامی، دهاقان، ایران
2- گروه علوم سیاسی، واحد شهرضا، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرضا، ایران
چکیده:   (89 مشاهده)
زمینه و هدف: توجه به کیفیت زندگی‌ یکی از روش‌های ارتقا و بهبود عملکرد افراد است، در این راستا کیفیت‌ زندگی‌ معلمان با توجه به کارکرد تعلیم و تربیتی این قشر و شناخت نقش حمایت اجتماعی ادراکی در کیفیت زندگی آنان حائز اهمیت است. هدف پژوهش، بررسی رابطه بین حمایت اجتماعی ادراکی و کیفیت زندگی معلمان شهر خرم‌آباد بود.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی و از نوع توصیفی همبستگی بود. جامعه آماری همه معلمان مقطع متوسطه مقطع اول و دوم شهر خرم‌آباد در سال 1398 و حجم نمونه 436 نفر بود که به روش نمونه‌گیری طبقه‌ای انجام شدند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه‌های کیفیت زندگی (سازمان بهداشت جهانی،1997) و مقیاس چندبعدی حمایت اجتماعی ادراک‌شده (زیمت و همکاران، 1988) بود. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 25 در دو سطح توصیفی و تحلیلی با آزمون‌ تی تست، تحلیل واریانس و ضریب همبستگی پیرسون انجام شد و سطح معناداری برابر با 05/0 بود.
یافته‌ها: میانگین نمره حمایت اجتماعی ادراک‌شده معلمان 79/5±76/43 و میانگین نمره کیفیت زندگی 48/11±00/75 بود. نمره کیفیت زندگی معلمان با تحصیلات دکتری و باسابقه 16 تا 20 سال بیشتر از سایر معلمان بود. بین میزان حمایت اجتماعی ادراکی معلمان و کیفیت زندگی‌ آنان رابطه معنی‌دار و مستقیم وجود داشت (001/۰=p و 163/0-=r).
نتیجه‌گیری: نتایج نشانگر ارتباط بین میزان حمایت اجتماعی ادراکی معلمان و کیفیت زندگی‌ آنان بود، با بهبود حمایت اجتماعی می‌توان کیفیت زندگی معلمان را ارتقا داد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1399/8/17 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb