مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SEMNAN.REC.1398.007

XML English Abstract Print


1- مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
2- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
3- گروه مهندسی صنایع
چکیده:   (229 مشاهده)
زمینه و هدف: وجود سازمان های مختلف در ارائه خدمات سالمندی کشور، موجب شکل گیری خدمات گوناگون و تکراری و باعث سردرگمی سالمندان و عدم تطابق با همه نیازهای سالمندان در این زمینه شده است. انتخاب و مبنا قرار دادن یک الگوی مناسب که بتوان بر اساس آن خدمات جامعی به سالمندان جامعه ارائه نمود، ازجمله مسائلی است که نیازمند دقت و توجه می‌باشد. از این رو هدف پژوهش حاضر، تبیین چالش‌های فراوری طرح خدمات ادغام یافته سالمندان در استان خوزستان و ارائه راه کارها بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر کیفی و با به کارگیری روش تحقیق داده بنیاد انجام شد. ابزار پژوهش، مصاحبه‌های نیمه ساختار یافته بود و برای گردآوری اطلاعات، با به کارگیری روش نمونه‌گیری هدفمند با 12 نفر از صاحبنظران، متولیان و متخصصین سالمندی و 5 نفر از سالمندان در سطح استان خوزستان، مصاحبه انجام شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها در سه مرحله کدگذاری باز، کدگذاری محوری و کدگذاری انتخابی با روش استراوس و کوربین انجام گرفت.
یافته‌ها: یافته های این پژوهش چالش‌های فراوری طرح ادغام یافته خدمات سالمندی را در 5 مقوله اصلی و 26 زیر مقوله شناسایی نمود. همچنین 29 راهکار اجرایی در خصوص رفع چالش‌ها تعیین گردید.
نتیجه‌گیری: از یافته های این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که، مشارکت ضعیف سالمندان، کمبود نیروی انسانی و امکانات آزمایشگاهی، ضعف در آموزش و مهارت مراقبین سلامت و بهورزان، ارائه خدمات محدود و انگیزش شغلی پایین بهورزان و مراقبین سلامت از جمله مهمترین چالش‌های فرآروی طرح ادغام یافته خدمات سالمندی می‌باشند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb