مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (38 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی نقش صمیمیت زناشویی در رابطه بین طرحواره های ناسازگار اولیه با تحمل پریشانی در میان متأهلین شهر کرمان بود.
روش بررسی: جامعه پژوهش شامل زنان و مردان متاهل ساکن شهر کرمان بود. روش نمونه گیری به صورت در دسترس بود که از طریق آن 384 نفر (192 زن و 192 مرد) انتخاب شدند. ابزار جمع آوری داده ها شامل تحمل پریشانی سیمونز، صمیمیت زناشویی واکر و تامپسون و طرحواره های ناکارآمد یانگ بود. داده­ها با روش های همبستگی و تحلیل معادلات ساختاری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج بیانگر نقش تعدیلگر صمیمیت زناشویی، در رابطه معکوس بین طرحواره های سه حوزه بریدگی/ طرد، عملکرد مختل و بازداری هیجانی با تحمل پریشانی بود (001/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج بدست آمده بیانگر نقش تعدیلگر صمیمیت زناشویی در رابطه میان طرحواره های ناسازگار با تحمل پریشانی افراد متأهل می باشد. زیرا باتوجه به یافته های این پژوهش، فرض بر این است که صمیمیت زناشویی اثر منفی حوزه های طرحوارهای ناسازگار اولیه، بر تحمل پریشانی را تعدیل می کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/9/17 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb