مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور
2- پژوهشگاه
3- پژوهشگاه تربیت بدنی
چکیده:   (153 مشاهده)
زمینه و هدف: پیری با تغییرات فیزیولوژیکی تدریجی در سیستم های بدن مانند کاهش قدرت عضلات، دامنه حرکتی، افزایش زمان واکنش و تغییرات در سیستم‌های تعادل و حسی همراه است. فعالیت بدنی از جمله روش‌هایی است که برای پیشگیری، به تأخیر انداختن و یا درمان مشکلات ناشی از فرآیند پیری به کار می‌رود. هدف از انجام تحقیق حاضر تعیین تأثیر تمرین با تردمیل آبی بر تعادل ایستا، تعادل پویا و توانایی شناختی زنان سالمند غیرفعال بود.
روش بررسی: این پژوهش نیمه تجربی با طرح پیش آزمون و پس آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. 30 زن سالمند بالاتر از 60 سال به‌صورت تصادفی به دو گروه تجربی و گواه (هر گروه 15 نفر) تقسیم شدند. گروه تجربی دویدن روی تردمیل آبی را به مدت 8 هفته و هر هفته به مدت سه جلسه (در کل 24 جلسه) و هر جلسه به مدت 30 دقیقه با تردمیل آبی انجام دادند. شدت تمرین بدین صورت بود که 10 دقیقه با 40-45 درصد و 20 دقیقه با  65-55 درصد حداکثر ضربان قلب ذخیره  تعیین شد. تمام جلسات با گرم شدن مختصر، از جمله فعالیت هوازی سبک و کشش های پویا و ایستا آغاز شده و با سرد کردن به پایان رسید. تغییرات در تعادل، تعادل پویا و توانایی شناختی قبل و بعد از دوره تمرین، به‌وسیله آزمون‌های تعادل ایستا لک‌لک (استورک، 1976)، آزمون عملکرد تعادل پویا (ماتهیسا ،1985) (TUG ) و پرسشنامه وضعیت شناختی (فولستاین، 1975) اندازه‌گیری شد. داده ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین و انحراف استاندارد) و آمار استنباطی (تحلیل کواریانس) و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه 22 تجزیه و تحلیل شد. در تمامی آزمون ها سطح معناداری برابر 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج تحلیل کواریانس نشان داد که پس از مداخله تمرین با تردمیل آبی، تفاوت معنی‌داری در میانگین نمرات تعادل ایستا، تعادل پویا و توانایی شناختی در گروه تجربی با گواه یافت شد (001/0 p<) به طوری که نمره تعادل ایستا، تعادل پویا و توانایی شناختی در گروه تجربی نسبت به گروه گواه بالاتر بود.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج، مداخلات تمرینی با تردمیل آبی به مدت هشت هفته می‌تواند در بهبود تعادل ایستا، پویا و توانایی شناختی سالمندان زن غیرفعال مؤثر باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/9/24 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb