مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.ARDABIL.REC.1399.043


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد اردبیل
چکیده:   (463 مشاهده)
زمینه و هدف: خیانت زناشویی در یکی از زوجین می‌تواند اثرات منفی بسیاری برای خانواده به همراه داشته باشد. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی طرحواره درمانی هیجانی بر هیجان خشم و افکار خودکشی در مردان دارای روابط فرازناشویی است.
روش بررسی: روش بررسی نیمه آزمایشی با دو گروه آزمایش و گواه در دو وضعیت پیش آزمون و پس آزمون بود. جامعه شامل تمامی زوجینی بود که به سبب خیانت مرد برای مداخلات روانشناختی در سال 99 به مراکز مشاوره شهر تهران مراجعه کرده‌ بودند که از این میان تعداد 30 نفر داوطلب واجد شرایط وارد مطالعه شدند و با روش تصادفی در دو گروه جایدهی شدند. برای جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه اسپیلبرگر(1980) و پرسشنامه افکار خودکشی بک(1961) و از پروتکل طرحواره درمانی هیجانی سپهری و همکاران(1398) در گروه آزمایش استفاده شد تا در نهایت اطلاعات با نرم‌افزار spss23 و روش آماری تحلیل کوواریانس در سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که طرحواره درمانی هیجانی در کاهش هیجان خشم مردان با خیانت زناشویی تاثیر دارد. همچنین استفاده از این روش سبب کاهش افکار خودکشی در این گروه از مردان می‌شود(001/0).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش طرحواره درمانی هیجانی سبب کاهش هیجان خشم و افکار خودکشی در مردان دارای روابط فرازناشویی می‌شود. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/9/28 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb