مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (19 مشاهده)
زمینه و هدف: تخمین زده می‌شود که اضطراب ناراحت کننده در حدود 20 درصد از کودکان و نوجوانان را متأثر می‌کند. هدف پژوهش حاضر استانداردسازی و ارزشیابی ویژگی‌های روانسنجی نسخه دوم مقیاس چندبعدی اضطراب کودکان (فُرم دانش‌آموز) در دانشآموزان ایرانی بود.
روش بررسی: این پژوهش از نظر روش، در دسته پژوهش‌های توصیفی بود که در آن تعداد 515 نفر از دانش‌آموزان 10 تا 18 ساله با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس از مناطق 2، 4، 7 و 12 شهر تهران انتخاب شد و مورد پژوهش قرار گرفتند که از این تعداد، 270 نفر دختر و 245 نفر پسر بودند. ابزار مورد استفاده در پژوهش حاضر، نسخه دوم مقیاس‌های چندبعدی اضطراب کودکان (مارچ، 2012) بود. برای تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از پژوهش از نرم افزار spss و Amos استفاده شد و از روش‌های تحلیل عاملی تاییدی و اکتشافی به جهت پیدا کردن عوامل مرتبط با پرسشنامه استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌های حاصل از پژوهش نشانگر این بودند که نسخه دوم مقیاس چندبعدی اضطراب در کودکان (فُرم دانش‌آموز) (MASC-2) از روایی و اعتبار مطلوبی (بیش از 80/0) در جامعه ایرانی برخوردار است.
 نتیجه‌گیری: لذا می‌توان از این ابزار بعنوان ابزاری دقیق و به‌روز به جهت سنجش و تشخیص میزان و نوع اضطراب در کودکان و نوجوانان ایرانی بهره برد.زمینه و هدف: تخمین زده می‌شود که اضطراب ناراحت کننده در حدود 20 درصد از کودکان و نوجوانان را متأثر می‌کند. هدف پژوهش حاضر استانداردسازی و ارزشیابی ویژگی‌های روانسنجی نسخه دوم مقیاس چندبعدی اضطراب کودکان (فُرم دانش‌آموز) در دانشآموزان ایرانی بود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb