مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات واحد تهران، تهران، ایران
2- دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی تهران، تهران، ایران
3- دانشگاه علامه طباطبائی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (170 مشاهده)
زمینه و هدف: سیستم فعال‌سازی و بازداری رفتاری نقش اساسی در تنظیم هیجانات دارند و وجود اختلال در هر یک از این سیستم­ها می­تواند منجر به بروز ناتوانی­هایی در افراد شود. پژوهش حاضر با هدف مدلیابی شکوفایی بر اساس سیستم فعال‌سازی و بازداری رفتاری با میانجی‌گری شخصیت تاریک در دانشجویان صورت گرفت.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی- همبستگی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانشجویان رشته علوم انسانی مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در سال تحصیلی 99-1398 به تعداد 1621 نفر بود که از بین آن­ها تعداد 770 نفر داوطلب واجد شرایط به­ روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب و وارد مطالعه شدند. برای جمع­آوری داده­های مورد نیاز از پرسشنامه­های شکوفایی سلیمانی و همکاران (1394)، شخصیت تاریک جانسون و وبستر (2010) و سیستم فعال­سازی و بازداری رفتاری کارور و وایت (1994) استفاده شد. داده­ها با استفاده از روش آماری معادلات ساختاری در سطح معناداری 05/0 و از طریق نرم­افزارهای Spss22 و Pls3 تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد سیستم بازداری رفتاری با نقش میانجی شخصیت تاریک بر شکوفایی اثر منفی و معنا­داری داشت (163/5 =t ؛061/0-=β). همچنین سیستم فعال­سازی رفتاری با نقش میانجی شخصیت تاریک بر شکوفایی اثر مثبت و معنا­داری داشت (600/4 = t؛074/0=β).
نتیجه­گیری: بر اساس نتایج یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه­گیری کرد مدلیابی شکوفایی بر اساس سیستم فعال‌سازی و بازداری رفتاری با میانجی‌گری شخصیت تاریک از نظر آماری معنی‌دار بوده و مدل از اعتبار لازم برخوردار است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb