مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- وزارت علوم
چکیده:   (53 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال اسکولیوزیس با درصد شیوع بالایی در معلولین ذهنی مشاهده می شود. لذا هدف از این مطالعه، بررسی اثر تمرینات اصلاحی بر کاهش درجه اسکولیوزیس ستون فقرات در مردان معلول کم توان ذهنی تربیت پذیر بود.
روش بررسی: آزمودنی های این مطالعه، 30 مرد بزرگسال با معلولیت ذهنی تربیت پذیر بودند که به ناهنجاری اسکولیوزیس با انحنای جانبی یک قوسی در ناحیه توراسیک مبتلا بودند. این افراد در دو گروه آزمایش و گواه (گروه های 15 نفر) تقسیم شدند. آزمودنی های گروه آزمایش به مدت هشت هفته به انجام تمرینات اصلاحی پرداختند، در حالی که گروه گواه به انجام فعالیت های عادی خود مشغول بودند. از روش عکس برداری دیجیتال برای تعیین درجه اسکولیوزیس استفاده شد. جهت محاسبه تغییرات درون گروهی و بین گروهی از آزمون تی وابسته و تی مستقل استفاده شد. سطح معناداری در آزمون های آماری 0.05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج آزمون t وابسته در این پژوهش نشان داد که بین میزان درجه اسکولیوزیس پیش آزمون و پس آزمون افراد حاضر در گروه آزمایش، تفاوت معناداری وجود داشت (018/0=p)؛ اما چنین تفاوتی در گروه گواه مشاهده نگردید (34/0=p). همچنین نتایج t مستقل در پس آزمون نیز از کاهش معنادار درجه اسکولیوزیس گروه آزمایش نسبت به گروه گواه حکایت داشت (009/0=p).
نتیجه گیری: تمرینات اصلاحی اثر بخشی مطلوبی بر کاهش زاویه انحنای جانبی ستون فقرات در مردان معلول ذهنی تربیت پذیر مبتلا به ناهنجاری اسکولیوزیس داشته است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/10/23 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb