مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (198 مشاهده)

زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر اثربخشی آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر سرسختی روانی و اشتیاق تحصیلی در دانش آموزان مقطع دوم متوسطه بود.

روش بررسی: روش این پژوهش، نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون، پس­آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه دانش­آموزان مقطع دوم متوسطه منطقه 1و2 ساری بود که از بین آن­ها تعداد 30 نفر از دانش­آموزان مقطع دوم متوسطه داوطلب که بالاترین نمره مسئولیت­پذیری داشتند و وارد مطالعه شدند، به صورت تصادفی در دو گروه درمان پذیرش و تعهد و گروه گواه قرار گرفتند. گروه آزمایش طی هشت جلسه 90 دقیقه­ای به صورت هفتگی تحت آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفت. داده­ها با استفاده از جمع­آوری و با روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره و نرم­افزار spss.22 تحلیل شد. سطح معناداری آزمون­ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به طور معناداری منجر به بهبود سرسختی (001/0>P) و اشتیاق تحصیلی (001/0>P) در پس­آزمون و پیگیری شد.
نتیجه گیری: براساس یافته­ های این پژوهش می­توان گفت درمان مبتنی بر پذیرش بر افزایش سرسختی و اشتیاق تحصیلی در دانش­آموزان مقطع دوم متوسطه موثر بود. از یافته ­های این پژوهش می­توان در جهت بهبود سرسختی و اشتیاق تحصیلی دانش ­آموزان استفاده کرد.
 
 
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb