مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی گچساران
چکیده:   (37 مشاهده)

زمینه و هدف: با وجود نقش مهم ورزش در پیشگیری از بیماری­ ها و کاهش مشکلات سلامتی، مدیریت نامناسب فعالیتهای ورزشی می تواند سبب بروز برخی رفتارهای ورزشی منفی همچون اعتیاد به ورزش شود که شناسایی عوامل موثر بر این پدیده ضروری به نظر می ­رسد، بنابراین، هدف از این تحقیق تعیین اندازه اثر ترس از شکست و باورهای ناکارآمد در مورد ظاهر بر اعتیاد به تمرین در ورزشکاران بود.
روش بررسی: طرح پژوهش حاضر از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این تحقیق کلیه ورزشکاران بالای 20 سال در سال 1399 بودند که با پیمایش اینترنتی و به صورت تصادفی از بین گروه ­های ورزشی موجود در شبکه های اجتماعی  200 نفر به ­عنوان نمونه­­ ی تحقیق انتخاب شدند و به پرسشنامه­ های وابستگی به تمرین هاوزنبلاس و سایمون داونز (2002)، مقیاس باورها درباره­ ی ظاهر اسپنگلر (1999)، پرسشنامه ارزیابی ترس از شکست در عملکرد کانروی و همکاران(2002) پاسخ دادند. داده‌های این تحقیق  با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون، و رگرسیون چندگانه و با استفاده از نرم افزار SPSS21 تحلیل شدند. 
یافته­ ها: نتایج  ضریب همبستگی پیرسون نشان داد که باورهای ناکارآمد در مورد ظاهر رابطه مستقیم و معناداری با اعتیاد به ورزش داشت(242/0=r؛ 001/0=p). با این حال، بین ترس از شکست در عملکرد با اعتیاد به ورزش در ورزشکاران رابطه معناداری مشاهده نشد(061/0=r؛ 400/0=p). همچنین، نتایج ضریب تعیین تعدیل شده نشان داد که  باور در مورد ظاهر  و ترس از شکست  توان تبیین تنها 5 درصد از تغییرات متغیر اعتیاد به تمرین را داشتند.
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج پژوهش حاضر می توان گفت که باورهای نارکارآمد ورزشکاران در مورد ظاهر بدنی­شان توان اثرگذاری بر  بروز اعتیاد به ورزش در میان آنها را دارد، با این حال میزان این تأثیرگذاری ضعیف بوده و نتیجه گیری در این زمینه نیازمند انجام مطالعات بیشتری است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/10/30 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb