مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه الزهرا
چکیده:   (20 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: اضطراب مرگ به عنوان یکی از مسائل اساسی در سلامت روان این روزها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اضطراب مرگ افکار، ترس ها و هیجانات مرتبط با به پایان رسیدن زندگی را دربر می گیرد. هدف از این پژوهش بررسی رابطه بین اضطراب مرگ با سلامت روان، سلامت معنوی و حمایت اجتماعی در دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی بود.
روش بررسی: این پژوهش در زمره پژوهش های از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل دادند که 272 نفر از آنان بر اساس جدول کرجسی و مورگان (1970) به شیوه نمونه گیری داوطلبانه انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه اضطراب مرگ (تمپلر،1970)، پرسشنامه پنج مقیاس سلامت روان (سازمان بهداشت جهانی، 1988)، پرسشنامه سلامت معنوی(پالوتزین و الیسون، 1982) و مقیاس چندبعدی حمایت اجتماعی ادراک شده (زیمت و همکاران، 1988) بود. برای بررسی داده ها از روش همبستگی پیرسون و همچنین تحلیل رگرسیون خطی چندگانه و روش های آمار توصیفی استفاده شد. سطح معناداری آزمون ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: این پژوهش همبستگی معناداری را بین اضطراب مرگ با سلامت روان (001/0P و 676/0-=r) ، سلامت معنوی (001/0P و 673/0-=r) و حمایت اجتماعی(001/0P و 542/0-=r) نشان داد. همچنین از بین متغیرهای پیش بین، سلامت روان(001/0P و 457/0-= β) ، سلامت معنوی(001/0P و 311/0-= β)  و حمایت اجتماعی(001/0P و 261/0-= β) به طور معناداری قادر به پیش بینی اضطراب مرگ بودند. به طور کلی، سلامت روان، سلامت معنوی و حمایت اجتماعی 64% از نمرات اضطراب مرگ را تبیین کردند.
نتیجه گیری: سلامت روان، سلامت معنوی و حمایت اجتماعی با اضطراب مرگ رابطه معناداری دارند و قادر به پیش بینی آن هستند.
کلید واژه ها: اضطراب مرگ، اضطراب وجودی، سلامت روان، سلامت معنوی، حمایت اجتماعی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb