مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: کد اخلاق به شماره IR.BUMS.REC.1399.238

XML English Abstract Print


چکیده:   (35 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان پستان عامل عوارض جسمی و روان‌شناختی متعدد است که نیازمند درمان متناسب می باشند. هدف پژوهش حاضر مقایسه تاثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و معنویت درمانی، درکاهش پریشانی روان‌شناختی در زنان مبتلا به سرطان پستان بود.
روش بررسی: این پژوهش از نظر روش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون و گروه گواه بود. جامعه‌ی آماری را تمامی زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه‌کننده به کلینیک دکتر غلامی در بهمن 98 تشکیل دادند؛ که ابتدا تعداد 45 نفر از افراد داوطلب واجد شرایط به پژوهش وارد شدند. سپس در دو گروه آزمایش (درمان پذیرش و تعهد و معنویت درمانی) و یک گروه گواه (هر گروه 15 نفر) به صورت تصادفی قرار گرفتند. برای جمع‌آوری داده ها از مقیاس افسردگی، اضطراب، استرس (لویبوند و لویبوند، ١٩٩۵) در پیش آزمون و پس آزمون استفاده و مداخله مربوط به درمان پذیرش و تعهد به مدت 9 جلسه و معنویت درمانی به مدت 8 جلسه برای گروه های آزمایش اجرا شد. برای تحلیل داده ها از تحلیل کوواریانس به کمک SPSS نسخه 23 در سطح معناداری آزمون 05/0 استفاده شد.
یافته ها: نتایج پژوهش نشان داد که درمان پذیرش و تعهد و معنویت درمانی بر کاهش پریشانی روانشناختی موثر واقع شد (001/0P<)، همچنین درمان پذیرش و تعهد در مقایسه با معنویت درمانی، بر اساس تحلیل آماری در پس آزمون ها، تاثیر بیشتری بر کاهش پریشانی روانشناختی در پس آزمون داشت (001/0P<).
نتیجه گیری: بر اساس یافته ها ی این پژوهش مشخص شد که هر دو رویکرد درمان پذیرش و تعهد و معنویت درمانی بر کاهش پریشانی روان‌شناختی زنان مبتلا به سرطان پستان اثربخش هستند ولی درمان پذیرش و تعهد از اثر بخشی بیشتری نسبت به معنویت درمانی برخوردار بود (001/0P<).
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/11/27 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb